Porozumienie Taurona z bankami: inwestycje w OZE neutralne dla wskaźnika długu

Czysty zysk

Tauron porozumiał się z instytucjami finansowymi w sprawie kwalifikowania wydatków na OZE - inwestycje te będę wyłączone z kalkulacji wskaźnika długu netto do EBITDA - podała spółka w komunikacie prasowym.

Logo Tauron Polska Energia
Źródło: Tauron

Tauron porozumiał się z instytucjami finansowymi w sprawie kwalifikowania wydatków na OZE - inwestycje te będę wyłączone z kalkulacji wskaźnika długu netto do EBITDA - podała spółka w komunikacie prasowym.

.@TauronPE porozumiał się z instytucjami finansowymi w sprawie kwalifikowania wydatków na #OZE #Tauron

"Tauron porozumiał się z instytucjami finansowymi w sprawie kwalifikowania finansowania pozyskiwanego na zielone inwestycje. W myśl porozumienia, zadłużenie zaciągane przez spółki celowe Taurona na realizację inwestycji w OZE może zostać wyłączone z kalkulacji wskaźnika długu netto do EBITDA" - napisano.

Mechanizm dotyczy wszystkich umów finansowania zawartych przez Tauron

"Mechanizm wyłączania zadłużenia związanego z OZE w kalkulacji wskaźnika długu netto do EBITDA dotyczy wszystkich umów finansowania zawartych przez Tauron. W przypadku umowy kredytowej zawartej z konsorcjum banków finansujących aneks został podpisany w maju. Na początku lipca podobnej zgody udzielił komitet kredytowy Banku Gospodarstwa Krajowego" - dodano.

Czytaj także: OZE: Polska pozyskuje z odnawialnych źródeł 10 GW mocy, najszybciej rozwija się energetyka słoneczna >>>

Finansowanie dłużne pozyskiwane na inwestycje w odnawialne źródła energii grupy, realizowane przez wybrane spółki celowe w formule project finance, ma nie być wliczane do wskaźnika zadłużenia, kalkulowanego na potrzeby zawartych umów finansowania.

Tauron planuje zwiększenie do 65 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym w perspektywie 2030 roku. Inwestycje w odnawialne źródła energii mają pozwolić na obniżenie emisyjności grupy w perspektywie 2025 r. o ponad 20 proc., a w perspektywie 2030 r. o ponad 50 proc.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: