Porozumienie w Waszyngtonie wydaje się bliskie, ale czy umocni dolara?

Finanse i gospodarka

Rynki nadal są dość podzielone co do tego, jak bardzo powinny nadal przejmować się ryzykiem wynikającym z zamknięcia administracji amerykańskiej i kwestii pułapu zadłużenia. Wczoraj na rynkach akcji faktycznie mieliśmy wyprzedaż, jednak nastąpiła ona po gwałtownej zwyżce z ostatnich dni, która wywołała znaczne wahania cen.

Rynki nadal są dość podzielone co do tego, jak bardzo powinny nadal przejmować się ryzykiem wynikającym z zamknięcia administracji amerykańskiej i kwestii pułapu zadłużenia. Wczoraj na rynkach akcji faktycznie mieliśmy wyprzedaż, jednak nastąpiła ona po gwałtownej zwyżce z ostatnich dni, która wywołała znaczne wahania cen.

Dolar amerykański się umacnia, a waluty o statusie "bezpiecznej przystani" nieco słabną. Umacniają się z kolei AUD i NZD, co sugeruje, że w chwili obecnej rynek jest daleki od paniki. A jednak wczoraj notowania 1-miesięcznych amerykańskich bonów skarbowych zamknęły się z najwyższą rentownością od 2008 r., gdyż wystarczająco dużo traderów inwestujących w dług rządowy obawia się, że niewywiązywanie się USA ze zobowiązań zniekształci sytuację na samym przedzie krzywej, która już uległa gwałtownemu odwróceniu (wczoraj rentowność 3-miesięcznych papierów amerykańskich wynosiła ok. 12 punktów bazowych, podczas gdy dla papierów 1-miesięcznych było to 30 punktów).

Prognozę zaciemnia teraz coś, co przewidywałem przez cały czas: niezależnie od tego, jakie porozumienie zostanie wypracowane, będzie ono tymczasowe, przez co grozi nam widmo dalszych politycznych rozgrywek. Najnowsze wersje planu, jaki usiłuje spreparować Senat, obejmują zwiększenie pułapu zadłużenia do połowy lutego przyszłego roku i przedłużenie finansowania dla rządu do połowy stycznia, oprócz innych szczegółów. Być może w rezultacie pary takie jak AUD/USD i NZD/USD pójdą w górę, gdyż rynek spodziewa się podtrzymania rajdu aktywów - takie rozwiązanie pozwoli uniknąć nadmiernych szkód dla globalnego wzrostu. Jednocześnie oznacza to opóźnienie przez Fed redukcji programu luzowania ilościowego, gdyż bank centralny będzie starał się ocenić, czy ryzyko wstrzymania działalności administracji federalnej nie pojawi się znowu za kilka miesięcy. Jeśli jednak w najbliższych tygodniach powrócą ryzyka dla globalnego wzrostu, uważajcie na lukę w parach krzyżowych AUD i NZD.

Z pewnością dla uzasadnienia obecnych poziomów na rynku walutowym potrzebujemy dziś mocnego sygnału o postępie prac Senatu nad porozumieniem. Propozycję tę Senat będzie musiał przegłosować, a następnie przekazać do uchwalenia Izbie Reprezentantów, by wreszcie mogła zostać podpisana przed weekendem, co pozwoli uniknąć paniki. (Założenie jest przy tym takie, że aby porozumienie przeszło, około dwudziestu republikanów musi postąpić wbrew linii Partii Herbacianej).

Wykres: EUR/USD

Wszystkie oczy kierują się na oczywiste wsparcie poniżej poziomu 1,3500, po tym jak wczorajsze osłabienie doprowadziło do kolejnego testu tego rejonu. Z początku ewentualny przełom może się nie utrzymać, jeśli jednocześnie nie napłyną pewne wiadomości z Waszyngtonu. Jeśli jednak na zamknięciu tygodnia przełom będzie znaczny, dla grających na spadki będzie to przekonujący techniczny "haczyk", na którym będą mogli wejść do gry.

131016.saxo.01.550x

Co dalej?

W chwili obecnej mało się dzieje w "innych rejonach". Godne uwagi jest jednak osłabienie euro w obecnej sytuacji - notowania wspólnej waluty nie do końca układają się wzdłuż "osi bezpiecznej przystani". Być może rynek ma wrażenie, że zajął zbyt dużo długich pozycji w tej walucie, biorąc pod uwagę ryzyko, że prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi może zintensyfikować działania w celu uniknięcia nadmiernie surowej polityki w związku z kurczącym się bilansem banku. Z tego względu krótkie pozycje w EUR/GBP są potencjalnie ciekawą transakcją, zwłaszcza dla tych, którzy chcą unikać par dolara amerykańskiego, a także w świetle odrzucenia ataku na poziom 0,8500.

Wykres: EUR/GBP

EUR/GBP odbił się od kluczowego poziomu oporu i wrócił z powrotem w dół, przełamując niedawne szczyty powyżej 0,8477. Czekamy na głęboką wyprzedaż, która potwierdziłaby, że szczyty mamy na razie za sobą. Dalsze sygnały, że EBC nasili dążenia do poluzowania polityki, mogą nas w końcu doprowadzić do testu minimów z początku października, przy założeniu, że dane z Wielkiej Brytanii nie okażą się zbyt rozczarowujące.

131016.saxo.02.550x

Wygląda na to, że USD/JPY chce testować wyższe poziomy, chociaż musimy się wydostać z powrotem ponad 100,00, aby szerszy obraz był interesujący - od maja notowania tej pary utrzymują się w coraz ciaśniejszym paśmie wahań.

AUD/USD zerka ponad szczyty, odbiwszy się w lecie od dna — na początku czerwca odnotował ważne minimum na poziomie 0,9580, który teraz może się okazać oporem. Poza tym można się przyglądać gwałtownie opadającej linii 200-dniowej średniej ruchomej, położonej obecnie poniżej 0,9775.

Zwróćcie uwagę, że dziś po południu Rezerwa Federalna opublikuje tzw. Beżową Księgę. Może to wywołać pewną reakcję, jeśli znajdą się w niej mocne oznaki, że zamknięcie administracji federalnej oraz debaty wokół pułapu zadłużenia niekorzystnie oddziałują na przedsiębiorców i plany inwestycyjne w sektorze prywatnym.

Najważniejsze dane ekonomiczne

 • Nowa Zelandia - wskaźnik CPI w III kw. wzrósł o +0,9% kw./kw. i +1,4% r./r.; przewidywano odpowiednio +0,8%/+1,2%, a w II kw. odnotowano +0,7% r./r.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

 • Wielka Brytania: zmiana liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych we wrześniu (08:30)
 • Szwajcaria - wyniki ankiety Credit Suisse ZEW w październiku (09:00)
 • Strefa euro - CPI we wrześniu (09:00)
 • Strefa euro - bilans handlowy w sierpniu (09:00)
 • Kanada - sprzedaż dóbr produkcyjnych w sierpniu (12:30)
 • Stany Zjednoczone - indeks rynku nieruchomości NAHB w październiku (14:00)
 • Stany Zjednoczone - Rezerwa Federalna publikuje tzw. Beżową Księgę (18:00)
 • Stany Zjednoczone - wystąpienie George z Rezerwy Federalnej (22:30)
 • Stany Zjednoczone - wystąpienie Fishera na temat dużych banków (22:45)
 • Nowa Zelandia - dane dot. zaufania konsumentów (ANZ Consumer Confidence) w październiku (00:00)
 • Australia - ocena zaufania przedsiębiorstw w III kw. wg NAB (00:30)

John J Hardy,
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: