Portfele należności polskich przedsiębiorstw rosną szybciej niż gospodarka?

Firma

Stos pieniędzy i przywiązany do niego model człowieka
Fot. stock.adobe.com/Hyejin Kang

Wartość nominalna portfeli wierzytelności zarządzanych przez członków Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) osiągnęła na koniec I kw. 2019 r. 86,3 mld zł, co oznacza wzrost o 9,3% r/r, wynika z najnowszego raportu KPF.

Portfele #należności polskich przedsiębiorstw rosną nawet szybciej niż polska gospodarka, co wymaga bacznej obserwacji przez analityków gospodarczych #KPF

„To może oznaczać, że portfele należności polskich przedsiębiorstw rosną nawet szybciej niż polska gospodarka, co wymaga bacznej obserwacji przez analityków gospodarczych. Jedną z przyczyn takiej sytuacji może być niski poziom kondycji moralnej w obszarze finansów w Polsce” – napisano w komentarzu do raportu.

Raport wskazuje ponadto, że członkowie KPF z branży windykacyjnej w okresie ostatnich 4 lat odzyskali kwotę ponad 10 mld zł, z czego 1,1 mld zł – w I kwartale 2019 r.

Według KPF, oceniając na podstawie danych GUS, członkowie Konferencji posiadają 97% rynku wierzytelności w Polsce.

Czytaj także:  Jak firmy mogą walczyć z zatorami płatniczymi?

„Tylko w I kwartale 2019 r. nasi członkowie przywrócili do normalnego obrotu gospodarczego 1,12 mld zł, zarządzając obecnie portfelami wierzytelności o nominalnej wartości 86,28 mld zł. Odnosząc tę wartość do wartości portfeli oszacowanych przez GUS na koniec 2018 roku, posiadali oni około 97% rynku” – napisano w komentarzu.

Portfele należności rosną szybciej od PKB

„To jednak wciąż za mało w gospodarce, w której portfele należności rosną szybciej od PKB, a poziom moralności finansowej spada” – dodano.

W całym 2018 r. członkowie KPF odzyskali ponad 2,7 mld zł, co – zgodnie z danymi GUS – stanowi 74% wszystkich środków odzyskanych w 2018 r. przez branżę windykacyjną, podano także.

W Polsce rośnie zarówno liczba, jak i wartość długów

Autorzy badania oceniają, że pomimo utrzymywania się dobrych wskaźników ekonomicznych, w Polsce rośnie zarówno liczba, jak i wartość długów, ujawnianych w rejestrach negatywnej informacji w BIG – „praktycznie we wszystkich sektorach polskiej gospodarki, poczynając od gospodarstw domowych, na budownictwie czy handlu kończąc”.

Czytaj także: Raport Specjalny: Bankowe portfele wierzytelności >>>

„Rosnącemu PKB, w sposób naturalny, towarzyszy rosnąca skala finansowania działalności kredytem handlowym czy finansowym. Jednak powiększające się saldo należności przeterminowanych ani przez wierzycieli pierwotnych, ani nawet wtórnych, a tym bardziej przez rząd nie jest odbierane ze spokojem” – oceniono w dokumencie.

„Rząd zauważył już ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego w wyniku nieterminowego wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań wobec kontrahentów. W odpowiedzi na ten problem stworzył nowe przepisy w sprawie zatorów płatniczych, których katalizatorem stały się między innymi wyniki badań KPF i KRD nad jakością portfeli należności polskich przedsiębiorstw” – powiedział prezes KPF Andrzej Roter, cytowany w komunikacie.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: