Postojowe otrzymało już 720 tys. samozatrudnionych i pracujących na umowach cywilnoprawnych

Firma

‒ Około 1,5 mld zł trafiło już na konta ponad 720 tys. samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

lockdown fabryka koronawirus
Fot. stock.adobe.com/winnievinzence

‒ Około 1,5 mld zł trafiło już na konta ponad 720 tys. samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

#GertrudaUścińska: e-wniosek przez PUE zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, przyspiesza realizację spraw i wypłatę świadczenia #TarczaAntykryzysowa #Koronawirus #ŚwiadczeniePostojowe @zus_pl

Najwięcej pieniędzy na świadczenia ‒ ponad 281 mln złotych ‒ trafiło do województwa mazowieckiego.

Większość wypłaconych środków w ramach świadczenia postojowego trafiła do osób prowadzących działalność gospodarczą.

Pieniądze przelano też osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych.

Wypłacane jest już także postojowe dla osób, które wystąpiły o świadczenie kolejny raz.

Najmniej wypłat dla woj. podlaskiego

Najwięcej pieniędzy trafiło jak dotąd do województw: mazowieckiego (110,1 tys. świadczeń na kwotę 281,1 mln zł), śląskiego (80,3 świadczeń na kwotę 159,8 mln zł) oraz małopolskiego (77,3 tys. świadczeń na kwotę 153,9 mln zł).

Z kolei najmniej środków z tytułu postojowego trafiło do województwa podlaskiego (18,3 tys. świadczeń na kwotę 36,2 mln zł), świętokrzyskiego (19,4 tys. świadczeń na kwotę 39,1 mln zł) oraz lubuskiego (20,4 tys. świadczeń na kwotę 40,6 mln zł).

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >> (otwiera się na nowej zakładce)">>>>

Wypłaty bez zbędnej zwłoki

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że świadczenia postojowe są wypłacane na bieżąco i bez zbędnej zwłoki.

‒ Od kilkunastu tygodni pracujemy na pełnych obrotach. Staramy się, żeby wnioski o tarczę antykryzysową, w tym świadczenia postojowe, były realizowane jak najszybciej.

Zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest wsparcie dla przedsiębiorców – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zachęca również do składania wniosków o pomoc z tarczy drogą elektroniczną, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

‒ To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację spraw i wypłatę świadczenia – podkreśla prezes ZUS.

Czytaj także: Przestępcy próbują zdobyć dane przedsiębiorców korzystających z Tarczy PFR, ostrzegają Policja i ZBP

Świadczenie postojowe najwyżej trzy razy

Najnowsza odsłona tarczy antykryzysowej zakłada zwolnienie ze składek dla firm, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7 tys. zł. Przepisy uprawniają do świadczenia postojowego też przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia.

Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-procentowy spadek przychodu – przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy.

Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca.

W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Udostępnij artykuł: