Powell: nie ma teraz nic ważniejszego dla gospodarki niż szczepienia ludzi. Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 0-0,25 proc.

Gospodarka

Skupianie się na momencie wyjścia z okresu luźnej polityki monetarnej jest obecnie przedwczesne - powiedział prezes Fed Jerome Powell podczas wideokonferencji w środę 27 stycznia, po posiedzeniu Rezerwy.

Skupianie się na momencie wyjścia z okresu luźnej polityki monetarnej jest obecnie przedwczesne - powiedział prezes Fed Jerome Powell podczas wideokonferencji w środę 27 stycznia, po posiedzeniu Rezerwy.

„Jeśli chodzi o zakup aktywów, jest to narzędzie, które możemy wzmocnić, jeśli uznamy, że będzie właściwe. Odrodzenie gospodarki powstrzymuje nie brak wsparcia politycznego ze strony Fedu, tylko pandemia.

To rozprzestrzenianie się choroby i niechęć lub niezdolność ludzi do udziału w pewnych rodzajach działalności gospodarczej, które stanowią znaczącą część gospodarki. Z pewnością mamy narzędzia, których możemy użyć, ale uważamy, że jesteśmy we właściwym miejscu” – wskazywał prezes Fedu.

Odrodzenie gospodarki powstrzymuje nie brak wsparcia politycznego ze strony Fedu, tylko pandemia

„Jeśli chodzi o zacieśnianie, to byłoby po prostu przedwczesne. Dopiero co wprowadziliśmy nowe forward guidance. O wiele bardziej martwię się, że nie dojdzie do całkowitego odrodzenia gospodarki, a ludzie nie odzyskają karier, które zbudowali.

Bardziej martwię się tym i szkodami dla zdolności produkcyjnej gospodarki. Bardziej martwi mnie to niż możliwość wyższej inflacji. Szczerze mówiąc, cieszymy się z nieco wyższej inflacji” – dodał.

Pandemia stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki

Powell powiedział, że odrodzenie gospodarki zależy od ścieżki rozwoju pandemii i postępów w realizacji programu szczepień.

Nie ma teraz nic ważniejszego dla gospodarki niż szczepienia ludzi

„Pandemia nadal stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki i jednym z powodów, dla których tak się dzieje, jest to powolne wdrażanie szczepionek. Drugim powodem jest pojawienie się nowych szczepów wirusa.

Nie wiemy, jak to modelować. W tym przypadku patrzymy na negatywne czynniki ryzyka. Ustawiliśmy cele polityki tak, aby pozostała akomodacyjna, dopóki nie zobaczymy poprawy w gospodarce, a nie tylko w prognozach. Dodam też, że nie ma teraz nic ważniejszego dla gospodarki niż szczepienia ludzi” – powiedział przewodniczący FOMC.

„Odrodzenie się w ostatnich miesiącach pandemii COVID-19, hospitalizacji i wzrost liczby zgonów jest przyczyną ogromnych trudności dla milionów Amerykanów i wpływa na aktywność gospodarczą i tworzenie miejsc pracy.

Po gwałtownym ożywieniu aktywności gospodarczej w okresie letnim, tempo ożywienia zmniejszyło się w ostatnich miesiącach, a osłabienie koncentrowało się w sektorach gospodarki najbardziej dotkniętych odrodzeniem się pandemii i większym dystansem społecznym” – dodał.

Czytaj także: Prezydentura Bidena: 100 dni, by uratować Amerykę?

Obawa przed bańkami spekulacyjnymi

Przewodniczący FOMC ocenił, że nie ma na razie sensu podnosić stóp proc. w obawie przed bańkami spekulacyjnymi.

„Jeśli podniesie się stopy procentowe, a tym samym zaostrzy warunki finansowe i ograniczy aktywność gospodarczą w celu rozwiązania problemu baniek aktywów i tym podobnych, czy to w ogóle pomoże? Czy rzeczywiście spowoduje więcej szkód?

Myślę, że jest to coś, co nie jest teoretycznie wykluczone, ale nie jest czymś, co kiedykolwiek zrobiliśmy i nie jest czymś, co planujemy zrobić” – powiedział Powell.

Nie zamierzamy zapobiegawczo podnosić stóp, dopóki nie zobaczymy, że inflacja osiągnie 2 proc.

„Myślimy, że może to być kolejna długa ekspansja. Dlatego mówimy, że będziemy utrzymywać politykę wysoce akomodacyjną, dopóki ekspansja nie znajdzie się na dobrej drodze, i nie zamierzamy zapobiegawczo podnosić stóp, dopóki nie zobaczymy, że inflacja osiągnie 2 proc. To mocne zobowiązanie. Uważamy, że to właściwe podejście” – dodał.

Polityka monetarna a wycena aktywów

Odpowiadając na pytanie o wpływ polityki monetarnej na wyceny aktywów na rynkach, prezes Fedu podkreślił, że kształtuje je wiele czynników.

„Jeśli spojrzy się na to, co naprawdę wpłynęło na ceny aktywów w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to nie jest polityka pieniężna. To oczekiwania dotyczące szczepionek, a także polityki fiskalnej. To są wiadomości, które były motorem wzrostu wartości aktywów w ostatnich miesiącach” – wskazywał Powell.

„Wiem, że polityka pieniężna odgrywa tam rolę, ale myślę, że związek między niskimi stopami procentowymi a wartością aktywów nie jest prawdopodobnie tak ścisły, jak myślą ludzie, ponieważ jest wiele różnych czynników, które wpływają na ceny aktywów w danym momencie” – dodał.

Pandemia a inflacja

W ocenie Powella pandemia pozostawiła znaczący ślad na inflacji.

„Po dużych spadkach na wiosnę, ceny konsumpcyjne wzrosły latem, ale ostatnio się ustabilizowały. W przypadku sektorów najbardziej dotkniętych pandemią wzrost cen pozostaje szczególnie słaby. (…) Nasza zdolność do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia w nadchodzących latach zależy od długoterminowych oczekiwań inflacyjnych zakotwiczonych na poziomie 2 proc.” – powiedział Powell.

Pandemia pozostawiła znaczący ślad na inflacji

„Inflacja w ujęciu 12-miesięcznym pozostaje poniżej naszego celu długoterminowego wynoszącego 2 proc. Chociaż nie powinniśmy lekceważyć wyzwań, przed którymi stoimy, kilka wydarzeń wskazuje na poprawę perspektyw na koniec tego roku. Powszechne szczepienia pozwoliłyby nam zapomnieć o pandemii i wrócić do bardziej normalnej działalności gospodarczej” - dodał.

Czytaj także: Dlaczego inwestorzy spekulują przeciw dolarowi?

Spowolnienie gospodarcze

Prezes Fedu wskazywał, że wielu Amerykanów nadal odczuwa trudności z powodu kryzysu.

„Bezrobocie pozostało na podwyższonym poziomie 6,7 proc., a uczestnictwo w rynku pracy jest poniżej poziomu prepandemicznego. Chociaż od wiosny nastąpił znaczny postęp na rynku pracy, miliony Amerykanów pozostają bez pracy.

Spowolnienie gospodarcze nie dotknęło jednakowo wszystkich Amerykanów. Ci, którzy najmniej byli w stanie unieść brzemię, zostali najbardziej dotknięci” - powiedział.

Bezrobocie pozostało na podwyższonym poziomie 6,7 proc.

„Wydatki gospodarstw domowych na usługi pozostają niskie, zwłaszcza w sektorach, które zazwyczaj wymagają od ludzi ścisłego gromadzenia się, w tym podróży i hotelarstwa.

Z kolei sektor mieszkaniowy w pełni wyszedł z kryzysu z powodu niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych. Odbija również biznes i produkcja” - dodał.

Sektor mieszkaniowy w pełni wyszedł z kryzysu z powodu niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych

Przewodniczący FOMC po raz kolejny powtórzył zapewnienie o możliwości dalszego korzystania przez Fed z pełnego wachlarza narzędzi, aby zapewnić, że ożywienie będzie jak najmocniejsze.

„Gospodarka jest bardzo daleko od naszych celów w zakresie zatrudnienia i inflacji i prawdopodobnie zajmie trochę czasu, zanim osiągnięty zostanie znaczny dalszy postęp. Nasze forward guidance dotyczące stóp funduszy federalnych i bilansu zapewnią, że stanowisko polityki pieniężnej pozostanie w wysokim stopniu dostosowane do postępu ożywienia” – ocenił Powell.

Fed utrzymał niezmienioną główną stopę procentową

Podczas posiedzenia 27 stycznia Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. Fed podaje, że nie zmieni stóp procentowych, dopóki kraj nie zbliży się do osiągnięcia pełnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc.

Fed po raz ostatni obniżył stopy procentowe na posiedzeniu 15 marca, gdy zdecydowano o obniżeniu stopy funduszy federalnych do 0-0,25 proc. Fed ustanowił wtedy również program skupu aktywów o wartości 700 mld USD, z czego 500 mld USD wydane zostanie na obligacje rządowe, a 200 mld USD na papiery dłużne zabezpieczone kredytami hipotecznymi.

Fed nie zmieni stóp procentowych, dopóki kraj nie zbliży się do osiągnięcia pełnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc.

Kurs dolara umacnia się wobec koszyka walut po decyzji Fed do 0,57 proc. do 90,69 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 2 pb do 1,01 proc.

Następne posiedzenie Fedu odbędzie się 16-17 marca 2021 r.

Czytaj także: Fed: stopy procentowe w USA bez zmian do 2023 roku

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: