Powołano Polsko-Amerykańską Izbę Handlową. Pierwszym członkiem PKO BP

Gospodarka

Polsko-Amerykańska Izba Handlowa rozpocznie swą działalność w Waszyngtonie, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Wypowiedź dla mediów premiera Mateusza Morawieckiego i ambasadora USA Paula W. Jonesa na temat powołania Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej
Fot. W. Kompała / KPRM

Polsko-Amerykańska Izba Handlowa rozpocznie swą działalność w Waszyngtonie, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Premier #Morawiecki: utworzenie Izby jest kamieniem milowym na drodze do budowy mocnej obecności naszego biznesu w #USA, ale również wzmocnienie obecności przedsiębiorców amerykańskich w Polsce #handel @PremierRP @PKOBP

- Najwyższy czas, by zbudować szersze partnerstwo gospodarcze w USA, by te relacje nabrały nowego kształtu. Jest to bardzo dobry czas do budowy tych relacji, bo zeszły rok był bardzo dobry dla wymiany handlowej pomiędzy Polską a USA. Wzmocnienie naszych relacji gospodarczych jest jednym z celów SOR. Ten rok ma być szczególny, gdyż premier Mateusz Morawiecki nas zobowiązał do promocji i swego rodzaju mody na eksport i by te możliwości w tym zakresie dla polskich przedsiębiorców stały się łatwiejsze - powiedziała Emilewicz podczas konferencji prasowej.

Premier Morawiecki: to kamień milowy

Premier Morawiecki powiedział podczas briefingu z ambasadorem USA Paulem W. Jonesem, że utworzenie Izby jest kamieniem milowym na drodze do budowy mocnej obecności naszego biznesu w Stanach Zjednoczonych, ale również wzmocnienie obecności przedsiębiorców amerykańskich w Polsce. - To jest klasyczne win-win - podkreślił premier.

- Wyraźnie widzimy, że bardzo dobra sytuacja gospodarcza, stabilne fundamenty makroekonomiczne, w zakresie długu publicznego, deficytu budżetowego - coś, co pokazujemy ostatnio - to są takie tematy, które interesują również przedsiębiorców, którzy chcą robić różnego rodzaju wspólne przedsięwzięcia, w tym przypadku polsko-amerykańskie - wskazał Morawiecki.Emilewicz z kolei zadeklarowała, że jej resort będzie wspierać Izbę "Zbudujemy nowa jakość dyplomacji ekonomicznej w relacjach polsko-amerykańskich" - zaznaczyła minister.Także wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Krzysztof Senger wskazywał podczas konferencji, że Izba ma ważną rolę do odegrania.- Polska potrzebuje wielu instytucji wspierających relacje gospodarcze między Polską a USA. Izba to szansa na wzmocnienie relacji gospodarczych, by polskie firmy zaistniały na tym rynku. Mam nadzieję, że pojawi się wiele polskich firm polskich inwestujących na rynku amerykańskim - powiedział Senger.

Ułatwianie wymiany handlowej oraz inwestycji

Celem powołania Izby jest ułatwianie wymiany handlowej oraz inwestycji pomiędzy amerykańskimi firmami oraz prywatnym i publicznym sektorem w Polsce, a także wspieranie amerykańskich firm planujących działalność w Polsce lub dalszy rozwój, podkreśliło MPiT.- Izba będzie aktywnie współpracować z polskim rządem oraz wieloma amerykańskimi i polskimi organizacjami handlowymi - podano w komunikacie.Funkcję szefa biura będzie sprawował Christofer Jamroz, urodzony w Polsce biznesmen, mieszkający w USA, obecnie prezes wykonawczy St. George Logistics - amerykańskiego dostawcy usług logistycznych i transportowych. Sarah Chamberlain została powołana na starszego doradcę prezesa Izby.

PKO BP wspiera polskich przedsiębiorców w zagranicznej ekspansji

Pierwszym członkiem Izby został PKO Bank Polski.- PKO BP jako niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego konsekwentnie wdraża strategię polegającą na wspieraniu rodzimych przedsiębiorstw działających na światowych rynkach oraz takich, które aspirują do rozwoju międzynarodowego - powiedział prezes banku Zbigniew Jagiełło.Według GUS, obroty handlowe Polski z USA wyniosły 12,7 mld USD w 2017 roku (22% wzrost r/r). USA były 8. partnerem Polski ze względu na wartość tych obrotów z udziałem 2,7% w eksporcie i 2,9 % w imporcie, podano także.Eksport Polski do US zwiększył się o 28% w 2017 wobec 2016 i wyniósł 6,1 mld USD, import z USA do Polski wzrósł o 16% w 2017 wobec 2016 do 6,6 mld USD.- Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce szacuje się na blisko 42 mld USD - czytamy też w materiale.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: