Powrót legendy ursusa – modele ciągników serii C w nowej odsłonie

Aktualności

27 marca br. na targach AGROTECH w Kielcach firma URSUS zaprezentowała legendarne ciągniki serii C w nowej odsłonie. Nowa oferta produktowa będzie wspierać dalszy rozwój spółki i strategię odbudowy najstarszej krajowej marki ze 120-letnią tradycją mechanizacji polskiej wsi.

URSUS to jedyny polski producent ciągników, który jednocześnie jest partnerem polskiego rolnictwa i znaczącym pracodawcą. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa to ciągniki marki URSUS. Nasze produkty docierają do tysięcy klientów w kraju i na całym świecie. Wprowadzenie do oferty legendarnych ciągników serii C to kolejny krok w kierunku odbudowy najstarszej polskiej marki. 120 lat tradycji URSUSA zobowiązuje do dalszego rozwoju – podkreśla Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu URSUS S.A.

Powrót legendy – flagowe URSUSY serii C w ofercie dla rolników

27 marca br. tj. pierwszego dnia Targów Rolniczych AGROTECH w Kielcach, URSUS S.A. zaprezentował legendarne modele ciągników dobrze znanej serii C w nowej odsłonie. Otwarcia stoiska targowego URSUS wraz z odsłoną kultowych maszyn dokonał gość honorowy – Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Historia ciągników serii C sięga lat 60-ych. Pierwszy wyprodukowany model C-4011 a następnie udoskonalony model C-355 stały się prototypami dla całej linii C. Pojazdy URSUS wersji C o mocy od 50 do 102KM to najpopularniejsze ciągniki w Polsce z najwyższym wskaźnikiem sprzedaży, przeznaczone dla małych i średnich gospodarstw oraz na potrzeby branży leśnej, budowlanej i komunalnej. Obecnie URSUS dysponuje 7 modelami tej klasy: C-350, C-360, C-380, C-380M, C-382, C-392 i C-3102. Rodzina ciągników oznaczona symbolem C została zaprojektowana i wykonana w całości przez polskich konstruktorów i inżynierów w centrum badawczym URSUS R&D w Lublinie. Maszyny są produkowane w lubelskiej fabryce w oparciu o podzespoły najwyższej jakości, którą gwarantują renomowane firmy europejskie takie jak PERKINS, ZF czy CARRARO.

Legendarne URSUSY serii C, a zwłaszcza C-360 to produkty, które dominują na naszej wsi. Nowe modele ciągników są dostosowane technologicznie i cenowo do oczekiwań polskich rolników. Niskie koszty obsługi serwisowej modeli C to dodatkowy atut polskich produktów – dodaje Prezes Zarajczyk.

Dalszy rozwój oferty produktów

W ostatnich dwóch latach (2013-2014) firma wprowadziła do oferty 9 swoich produktów, w tym 7 nowych modeli ciągników o mocy 50-180 KM. Na koniec 2014 r. URSUS osiągnął 125% rdr wzrost sprzedaży ciągników.

2014 rok podsumowuje 3-letni okres inwestycji w rozwój marki URSUS. W tym czasie z sukcesem wprowadziliśmy do oferty 9 nowych produktów, rozwinęliśmy zaplecze produkcyjne i badawczo-rozwojowe. Sukcesywnie odbudowujemy pozycję marki URSUS w kraju oraz zajmujemy kolejne przyczółki w ekspansji zagranicznej – wskazuje Prezes Zarajczyk.

URSUS S.A. spodziewa się wzrostu sprzedaży w kraju w związku z poszerzeniem oferty ciągników i dostosowaniem jej do oczekiwań polskich odbiorców. W ramach ekspansji zagranicznej spółka chce w bieżącym roku rozwinąć sprzedaż w krajach unijnych, w Europie Wschodniej, w krajach bałkańskich oraz w afrykańskich. W 2014 roku URSUS przeznaczył ok. 17 mln zł na rozwój oferty i rozbudowę zaplecza produkcyjnego. W bieżącym roku spółka planuje przeznaczyć kolejne 24 mln zł na inwestycje.

Rozbudowa zakładów produkcyjnych i URSUS R&D

Jednym z priorytetów strategicznych URSUS S.A. jest rozwój nowoczesnego zaplecza produkcyjnego w kraju oraz inwestycje w technologie i rozbudowa know-how. W 2013 r. spółka podpisała umowę z PARP na dofinansowanie projektu budowy nowoczesnego laboratorium R&D w Lublinie, którego celem jest zwiększenie innowacyjności procesów produkcyjnych i wzrost konkurencyjności oferty. Całkowity koszt projektu to ok. 23,6 mln zł do realizacji do końca pierwszego półrocza 2015 r. Ośrodek badawczo-rozwojowy URSUS R&D rozpoczął działalność w 2010 r. i współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej i z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jednym z pierwszych realizowanych obecnie projektów URSUS R&D jest budowa miejskiego autobusu elektrycznego dla Lublina. W planach jest także inwestycja w wyposażenie zakładu produkcyjnego w Lublinie. W 2014 r. spółka przeznaczyła 5,6 mln zł na modernizację hali produkcyjnej, która w bieżącym roku zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt badawczo-rozwojowy. Inwestycja w latach 2014-2015 pochłonie ok. 16 mln zł.

Rozbudowa zaplecza produkcyjnego i R&D to jeden z naszych priorytetów strategicznych. Chcemy wykorzystać siłę marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w kraju nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego, aby przywrócić tradycję polskiej motoryzacji sięgającą czasów przedwojennych – podkreśla Karol Zarajczyk, Prezes URSUS S.A.

Ekspansja zagraniczna – polskie know-how w Afryce

W ramach rozwoju sprzedaży za granicą URSUS S.A. zawarł w 2013 r. umowę z etiopską spółką METEC na dostawę w dwóch fazach łącznie 3 tysięcy ciągników, wyposażenie centrów serwisowych w Etiopii oraz dostawę części zamiennych. W ubiegłym roku URSUS zrealizował dostawy czterech transzy pierwszej fazy umowy. Obecnie spółka kończy budowę montowni ciągników w Etiopii. Projekt ten pozwoli partnerom z Afryki na wykorzystanie polskiego know-how i myśli technologicznej URSUSA.

Kontrakt dla firmy METEC to kluczowy projekt dla URSUSA. W ramach tego projektu przekazaliśmy stronie etiopskiej nie tylko produkt, ale również nasze know-how. Taka forma współpracy stwarza duże możliwości dalszego rozwoju spółki w Afryce, gdzie polskie ciągniki konkurują z sukcesem z produktami z innych krajów. Dzięki możliwości transferu polskiej technologii jesteśmy partnerem pierwszego wyboru dla afrykańskich klientów – dodał Karol Zarajczyk, Prezes URSUS S.A.

Łączna wartość umowy z METEC ustalona na dzień jej zawarcia wynosi 90 mln dolarów amerykańskich. Obecnie URSUS jest w trakcie realizacji kolejnej piątej transzy pierwszej fazy umowy. Zgodnie z umową w 2015 roku spółka zakłada rozpoczęcie realizacji drugiej fazy kontraktu na dostawę ciągników do Etiopii (1,5 tysiąca sztuk).

Źródło: URSUS S.A.

Udostępnij artykuł: