Powstaje najdroższa spółka giełdowa na świecie

Gospodarka

Wydobycie ropy naftowej
Fot. Pixabay.com

Rodzina królewska z Arabii Saudyjskiej chce zarobić 100 mld USD, sprzedając akcje swojej naftowej firmy i wprowadzając ją na giełdę. Po IPO będzie to najdroższa spółka giełdowa na świecie. Do czasu debiutu giełdowego Arabia będzie chciała utrzymać wysokie ceny ropy.

Rodzina królewska z Arabii Saudyjskiej chce zarobić 100 mld USD, sprzedając akcje swojej naftowej firmy i wprowadzając ją na giełdę. #ropa #IPO #giełda #ArabiaSaudyjska

Apple czy Microsoft i Alphabet (właściciel Google) mogą już porzucić marzenia o byciu firmą o największej wartości rynkowej. – To przygotowywane IPO oznacza, że będzie to spółka o wartości 2 bln USD, a więc najdroższa na świecie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB.

Co dalej z cenami ropy naftowej?

Te plany rodziny królewskiej będą miały wpływ na ceny ropy naftowej na świecie. Obecnie dolar się wzmacnia, a więc surowce powinny tanieć. Tak się jednak nie dzieje z ropą naftową. Powodem ograniczenia w wydobyciu wprowadzone przez kraje OPEC.

– Arabia Saudyjska będzie chciała utrzymywać ograniczenia w wydobyciu do czasu pierwszej ofert publicznej swojej firmy Saudi Aramco – komentuje Michał Stajniak.

Źródło: MarketNews24.pl

 

Udostępnij artykuł: