Powstał nowy fundusz venture capital. Zainwestuje 150 mln zł w startupy

Firma

W Polsce powstał nowy fundusz venture capital Market One Capital. Planuje on zainwestować ok. 150 mln zł w startupy technologiczne w Polsce i w innych krajach europejskich. Pierwsze inwestycje zaplanowano już na IV kwartał tego roku.

Informacja prasowa

W Polsce powstał nowy fundusz venture capital Market One Capital. Planuje on zainwestować ok. 150 mln zł w startupy technologiczne w Polsce i w innych krajach europejskich. Pierwsze inwestycje zaplanowano już na IV kwartał tego roku.

#Fundusz VC MOC planuje ulokować około 150 mln zł w #startupy technologiczne w Polsce i w innych krajach europejskich #startup #venturecapital

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), ogłosił swoją kolejną, drugą jak do tej pory, inwestycję w fundusz venture capital w Polsce w ramach największego europejskiego programu ramowego „Horyzont 2020”. Z jego środków pochodzić będzie połowa kapitału funduszu Market One Capital (MOC). Drugą część zainwestują znani przedsiębiorcy, business angels i doświadczeni inwestorzy. Fundusz VC MOC planuje ulokować około 150 mln zł w startupy technologiczne w Polsce i w innych krajach europejskich, głównie z kategorii marketplace i SaaS.- Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim obdarzyła nas tak prestiżowa instytucja, jaką jest Europejski Fundusz Inwestycyjny. Dzięki naszym inwestorom powstanie prawdziwy ‘tech dream team’. To bardzo ważne, aby współpracować z ludźmi, z którymi dzielisz te same wartości i od których możesz się wiele nauczyć – mówi Marcin Kurek, partner w MOC.

Inwestorami najbardziej znane postacie polskiej sceny startupowej

W fundusz postanowiły zainwestować m.in. najbardziej znane postacie polskiej sceny startupowej i venture capital, między innymi Przemek Gacek i Maciej Noga (założyciele Pracuj.pl), Mariusz Gralewski (założyciel Znanylekarz / Docplanner), Marcin Grzymkowski (założyciel Eobuwie.pl), Paweł Chodaczek (Adpilot, Cloud Technologies, RTB House) oraz Tomasz Kraus i Łukasz Haluch (założyciele Brainly.com). Oprócz przedsiębiorców, którzy stworzyli jedne z najbardziej znanych polskich startupów, w MOC zaangażują kapitał także doświadczeni inwestorzy i fundusze VC z Polski i Europy: Paweł Chudziński (partner w Point Nine Capital), Enern Investments, RTA Ventures oraz Xevin Investments.- Naszym celem jest inwestować w to, na czym najlepiej się znamy i uważamy, że jest najbardziej przyszłościowe, czyli ‘SaaS based Marketplaces’. Projekty biznesowe w tym modelu mają olbrzymi potencjał. Obecnie wiele branż się zmienia, digitalizuje i potrzebuje dobrze pomyślanych, innowacyjnych rozwiązań, „kojarzących” dostawców usług i produktów z tymi, którzy ich poszukują. Chcemy finansować najlepsze projekty w tej kategorii – dodaje Marcin Zabielski, partner w MOC.

Druga inwestycja EFI w venture capital w Polsce

- Nasze zaangażowanie w ramach InnovFin EFSI w Market One Capital to druga inwestycja EFI w venture capital w Polsce i jedna z najbardziej obiecujących propozycji funduszy, które EFI przeanalizował w kraju. Mamy nadzieję, że wsparcie EFI dla Market One Capital będzie silnym sygnałem, że polski rynek venture capital dojrzewa i dogania inne regiony Europy - wskazał Patric Gresko, dyrektor ds. Venture Capital w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym.- Innowacyjne przedsiębiorstwa na wczesnych etapach rozwoju dotykają liczne trudności w dostępie do finansowania projektów np. ze względu na brak historii kredytowej czy ponadprzeciętne ryzyko komercjalizacji. Kolejna umowa Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego z polskim funduszem VC w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy pozwoli na wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, przez zapewnienie im dostępu do finansowania inwestycji podwyższonego ryzyka, niezbędnego do budowania istotnych przewag rynkowych – powiedziała Andżelika Możdżanowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Zadania unijnego programu „Horyzont 2020”

- Unijny program „Horyzont 2020” ma za zadanie poprawę konkurencyjności Europy, poprzez wzrost innowacyjności i zachęcenie sektora prywatnego do zwiększenia wydatków na działalność badawczo-rozwojową i innowacje. Nowa umowa EFI z funduszem Market One Place udowadnia, że prężna i kreatywna gospodarka Polski oferuje wiele interesujących możliwości inwestycyjnych związanych z innowacyjnymi technologiami – zaznaczył Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.- Nowa polska umowa świadczy o sukcesie funduszu Market One Capital. Kolejny polski zespół zarządzający dowiódł, że stanowimy realną i skuteczną konkurencję dla zachodnioeuropejskich funduszy w walce o wsparcie dla biznesu z programów ramowych UE – dodaje Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Źródło: Informacja prasowa

Udostępnij artykuł: