Poznań zyska nowe autobusy

Finanse i gospodarka

Konsorcjum firm PKO Leasing S.A. i Solaris Bus & Coach  S.A. wygrało przetarg na dzierżawę 25 nowoczesnych niskopodłogowych autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Całkowita wartość kontraktu wynosi 23 miliony złotych netto.

W ostatnich latach MPK Poznań zakupił 126  pojazdów spełniających najwyższe europejskie standardy, ale w swoim taborze ma także pojazdy starszego typu, które nie kwalifikują się już do naprawy tylko do wymiany.

Dla mieszkańców Poznania nowe autobusy to same korzyści, bo wszystkie pojazdy są klimatyzowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Zawarta umowa dzierżawy ma także pozytywny wpływ na miejskie finanse. MPK Poznań nie wydając jednorazowo dużej kwoty pieniędzy, a zobowiązując się jedynie do opłacania miesięcznego czynszu dostało w użytkowanie nowoczesny tabor warty wiele milionów złotych.”-powiedział Radosław Hoc, Wiceprezes Zarządu PKO Leasing.

Ta nowa forma unowocześniania taboru jest bardzo korzystna dla nas i naszych pasażerów. Musimy wycofać 32 Neoplany i MAN-y. Jak zapewnić nowe w ich miejsce,  bez angażowania środków inwestycyjnych? Dzierżawa to pomysł, który wypróbowaliśmy już w 2003 roku.„- mówi Wojciech Tulibacki, Prezes Zarządu MPK Poznań.

Przetarg na  dzierżawę pojazdów MPK Poznań ogłosił w marcu br. W postępowaniu wygrało Konsorcjum firm PKO Leasing S.A. i Solaris Bus & Coach S.A. Dzięki podpisanej umowie, na ulicę Poznania wyjedzie 25 nowych autobusów. Umowa dzierżawy zawarta jest na 8 lat. Według jej postanowień pierwsza transza autobusów trafi do MPK Poznań w październiku tego roku. Będzie to 10  krótkich autobusów. Reszta ma dotrzeć w grudniu.                                                                                  

Solarisy Urbino 12 oraz 18 są doskonale znane mieszkańcom Poznania. We flocie przewoźnika ze stolicy Wielkopolski po dostawach najnowszych pojazdów będzie jeździć już blisko 300 autobusów i 45 tramwajów wyprodukowanych w podpoznańskim Bolechowie.

Nowe pojazdy spełniać będą wszystkie obowiązujące standardy. Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy, z klimatyzacją, systemem samogaszącym w komorze silnika, automatami do sprzedaży biletów na pokładzie, drzwiami odskokowo przesuwnymi co gwarantuje szersze i łatwiejsze wejście oraz bardziej szczelne zamknięcie pojazdu.

Istotną nowością  będzie system pomiaru zużycia paliwa oraz oceny bezpieczeństwa jazdy. System będzie przekazywał kierowcy dynamiczną informację o zużyciu paliwa, wysokości obrotów silnika, gwałtownym przyśpieszaniu. To jest sposób na kontrolę płynności jazdy i zużycia paliwa. Dzięki niemu nasi kierowcy będą mogli się doskonalić w zakresie techniki jazdy i eko-drivingu.„- wskazuje Prezes Tulibacki.

Zaletą zawartej transakcji jest możliwość długoterminowego użytkowania nowoczesnych autobusów, która nie musi prowadzić do obciążenia bilansu dzierżawcy w tak dużym zakresie jak przy np. finansowaniu kredytem. Poprzez wyłączenie wykupu autobusów po zakończeniu umowy dzierżawy nie następuje spłata całego kapitału, co już na starcie obniża kwotę transakcji o kilkanaście procent. W porównaniu ze zwykłym zakupem, MPK Poznań otrzymuje gwarancję dwóch podmiotów na wykonanie umowy, czyli niezakłóconego korzystania z dobrej jakości autobusów przez cały jej okres. PKO Leasing zapewnia stabilne finansowanie, a Solaris Bus & Coach gwarancję jakości dostarczanego taboru i jego sprawności.

Źródło: PKO Leasing

Udostępnij artykuł: