Pożyczka czy karta kredytowa, czyli jak sfinansować święta?

Finanse i gospodarka

Święta to okres kiedy spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy, poddajemy się relaksowi z książką. Jednak większość z nas oprócz tego musi również zmierzyć się ze zwiększonymi wydatkami, które dla niejednego gospodarstwa domowego oznaczają znaczne nadszarpnięcie budżetu.

Święta to okres kiedy spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy, poddajemy się relaksowi z książką. Jednak większość z nas oprócz tego musi również zmierzyć się ze zwiększonymi wydatkami, które dla niejednego gospodarstwa domowego oznaczają znaczne nadszarpnięcie budżetu.

W końcu prezenty, przygotowanie wigilijnej wieczerzy czy sylwestrowy wyjazd na narty kosztują. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl postanowili sprawdzić, przy pomocy jakiego instrumentu finansowego najlepiej skorzystać w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Pożyczka gotówkowa

Popularnym rozwiązaniem jest pożyczka gotówkowa dostępna w większości banków. To nie tylko zastrzyk gotówki w wybranej kwocie, ale również okres spłaty dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Oferta produktów tego typu jest bardzo zróżnicowana - dostępne kwoty wahają się od tysiąca do nawet dwustu tysięcy złotych, a okres spłaty zaczyna się już od miesiąca, a trwa nawet do 10 lat.

Realne oprocentowanie takiego zobowiązania to zazwyczaj kilkanaście procent. Warto jednak przyjrzeć się ofertom banków - w okresie przedświątecznym często proponują one promocyjne kredyty na specjalnych warunkach.

drzymalska.gabriela.250x- Warto jednak pamiętać, że minusem takiego rozwiązania mogą być przeciągające się formalności, co może być uciążliwe zwłaszcza w okresie przedświątecznym - komentuje Gabriela Drzymalska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. - Niestety nie każdy ma też zdolność kredytową wystarczającą do otrzymania pożyczki bankowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Limit w koncie

Część osób posiadających rachunki osobiste może skorzystać z elastycznego finansowania jakie zapewnia limit w koncie. Korzystanie z tego produktu jest niezwykle wygodne - finansując swoje wydatki można w razie potrzeby przekroczyć środki dostępne na koncie, do wysokości ustalonego z bankiem limitu. Kredyt zostanie spłacony, gdy tylko na rachunek wpłyną środki pieniężne.

Decydując się na limit w rachunku trzeba liczyć się z kosztami oprocentowania (na porównywalnym poziomie co oprocentowanie kredytów gotówkowych) oraz prowizji za przyznanie limitu. Co ważne, oprocentowanie naliczane jest tylko za faktycznie wykorzystaną kwotę i okres finansowania, prowizji można natomiast uniknąć trafiając na pojawiającą się od czasu do czasu promocyjną ofertę.

Karta kredytowa

Równie wygodnym, a w niektórych przypadkach dużo tańszym, sposobem finansowania świąt jest korzystanie z karty kredytowej. Dokonywane przy jej pomocy transakcje mogą przekroczyć kwotę dostępną na rachunku. Po uzupełnieniu środków na koncie, zadłużenie zostaje spłacone. To jak dużo pieniędzy można pożyczyć zależy od decyzji banku, duży wpływ ma również rodzaj karty.

- Jednak koszt korzystania z karty może być znaczny - mówi Gabriela Drzymalska. - Do ich dość wysokiego oprocentowania trzeba doliczyć prowizję za wydanie karty oraz comiesięczną opłatę za użytkowanie. Niemniej, dzięki odpowiedniemu zarządzaniu środkami, finansowanie długu kartą kredytową może być rozwiązaniem najtańszym. Pozwala na to okres bezodsetkowy, czyli taki czas, w którym, jeżeli spłacimy pożyczone środki, odsetki nie zostaną naliczone. Długość okresu bezodsetkowego jest różna, w zależności od konkretnej oferty - najczęściej to jednak 50-60 dni.

Źródło: Comperia.pl

Udostępnij artykuł: