PPK będą mogły być prowadzone również przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne?

Mój plan emerytalny

Na poniedziałkowej konferencji uzgodnieniowej osiągnięto wstępną zgodę, by pracownicze plany kapitałowe (PPK) mogły prowadzić także powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), oprócz przewidzianych w projekcie ustawy towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI), poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

#PawełBorys z @Grupa_PFR: jest wstępna zgoda, by #PPK mogły prowadzić także #PTE, oprócz przewidzianych w projekcie ustawy #TFI #emerytury #PFR

Konferencja uzgodnieniowa w sprawie projektu ustawy o PPK odbyła się w poniedziałek w Ministerstwie Finansów.

– Instytucjami dopuszczonymi są fundusze inwestycyjne. Na konferencji w toku negocjacji i uzgodnień jest wstępna zgoda też na dopuszczenie powszechnych towarzystw emerytalnych, natomiast jeżeli chodzi o możliwość dystrybucji tych programów, to banki, ubezpieczyciele mogą to robić – każdy bank czy zakład ubezpieczeń ma swoje fundusze inwestycyjne – powiedział Borys w wywiadzie dla Radia Wnet.

Czytaj także: Pamięć historyczna przeszkodzi Polakom w oszczędzaniu w PPK?

Wskazał też, że przedstawiciele instytucji finansowych narzekają, że opłaty przewidziane w projekcie ustawy są zbyt niskie, w związku z czym „przez pięć lat będą musieli dokładać do tych funduszy”.

Będą zmiany w systemie PPK

W ub. tygodniu Borys powiedział, że w ramach modyfikacji projektu ustawy o PPK „poważnie brane pod uwagę” jest zróżnicowanie wsparcia dla osób najniżej zarabiających. Decyzje w kwestii ewentualnych modyfikacji projektu powinny zapaść w ciągu najbliższych tygodni.

Projekt ustawy o PPK zakłada, że nowe rozwiązania będą wprowadzane etapami. Kolejność tworzenia PPK będzie uzależniona od wielkości lub typu pracodawcy. Najwcześniej, bo z początkiem 2019 r., do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. Najpóźniej, bo w połowie 2020 r., małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Instytucjami obsługującymi PPK będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Obowiązywać będzie limit 15% udziału w rynku PPK, do którego TFI będą mogły pobierać 0,6% opłaty od aktywów.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: