PPK: Grupa PZU nie będzie pobierać opłat za zarządzanie funduszami w pierwszym roku

Mój plan emerytalny / Z rynku

Logo PZU
Fot. Materiały prasowe PZU

Grupa PZU nie będzie pobierać opłat za zarządzanie funduszami w ramach PPK w pierwszym roku i zapewni kompleksową pomoc ze strony 300 doradców klienta korporacyjnego i 2,5 tys. doradców klientów indywidualnych, obsługę w ponad 400 placówkach PZU, a także nowoczesne portale internetowe dla pracowników i pracodawców, podało PZU.

Paweł Surówka z @GrupaPZU: w pierwszym roku zrezygnujemy z opłat za zarządzanie funduszami w ramach #PPK #PZU #emerytury

„Chcemy przekonać Polaków, że opłaca się oszczędzać z nami. Dlatego w pierwszym roku zrezygnujemy z opłat za zarządzanie funduszami w ramach PPK” – powiedział prezes PZU SA Paweł Surówka, cytowany w komunikacie.

Ograniczenie do minimum wysiłków pracodawców 

PZU podało, że celem grupy jest ograniczenie do minimum wysiłków pracodawców w zakresie logistyki, działań administracyjnych i innych procesów związanych z wdrażaniem PPK, a także ich późniejszym prowadzeniem.

Portal e-PPK umożliwi m.in. zawieranie umów na zarządzanie i prowadzenie PPK, automatyczne zgłaszanie pracowników do PPK, a także przyjmowanie oświadczenia pracowników o dokonywaniu dodatkowych wpłat.

PZU zapewni m.in. możliwość dokonywania jednego, zbiorczego przelewu w celu odprowadzania opłat.

Więcej najnowszych wiadomości o PPK >>>

Za zarządzenie PPK i ich prowadzenie będzie odpowiadać TFI PZU, które zarządza aktywami o wartości ponad 20 mld zł.

Obecnie Grupa PZU zarządza prawie połową rynku Pracowniczych Programów Emerytalnych w Polsce.

 

W najbezpieczniejszych funduszach opłata za zarządzanie PPK to ok. 0,25%

PZU zakłada, że w najbezpieczniejszych funduszach w ramach pracowniczych planów kapitałowych opłata za zarządzanie będzie wynosić poniżej połowy maksymalnej stawki wynoszącej 0,5-0,6%, co oznacza opłatę wysokości poniżej 0,25%, poinformował szef Projektu Emerytura Marcin Żółtek, odpowiedzialny w PZU za PPK. PZU zakłada, że projekt będzie rentowny w horyzoncie krótkoterminowym.

„Gradacja będzie taka, że nawet w tych najdroższych funduszach będziemy mieli poniżej opłat maksymalnych, a w tych najtańszych, najbezpieczniejszych będziemy na poziomie połowy opłat maksymalnych, czyli poniżej 0,25%” – powiedział Żołtek w rozmowie z dziennikarzami.

Tak, jak ustawa przewiduje, w ofercie będzie 8 funduszy. Wystartują 1 lipca, dodał.

„Liczymy na udział w granicach 30% rynku w całości. W ustawie jest powiedziane, że pobierane są opłaty za zarządzanie do 15% udziału w rynku. Po przekroczeniu tego poziomu pobiera się tylko opłatę 0,1%” – dodał.

Rentowność PPK

Jak podkreślił, produkt, jakim są PPK, będzie „zdecydowanie rentowny”.

„Jeżeli myślimy o horyzoncie emerytalnym, który jest średnio 40-letni, to on będzie rentowny nawet krótkoterminowo” – podkreślił.

Żółtek poinformował, że obecnie PZU czeka na rejestrację programu na portalu PFR.

„Wtedy będziemy mogli oficjalnie mówić, że to jest nasza oferta. To się powinno zdarzyć jeszcze w tym tygodniu” – powiedział.

Za zarządzanie PPK i ich prowadzenie będzie odpowiadać Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU. Jest jednym z największych towarzystw inwestycyjnych w Polsce, które zarządza aktywami o wartości ponad 20 mld zł.

Obecnie Grupa PZU zarządza prawie połową rynku Pracowniczych Programów Emerytalnych w Polsce.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: