PPK pomoże polskiej giełdzie? GPW wierzy w efekty mnożnikowe

Gospodarka

Giełda Papierów Wartościowych "mocno działa", aby pozyskać inwestorów z Azji, poinformował prezes Marek Dietl.

Budynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
Źródło: Beax via Wikimedia Commons [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)]

Giełda Papierów Wartościowych "mocno działa", aby pozyskać inwestorów z Azji, poinformował prezes Marek Dietl.

Izabela Olszewska z @GPW_WSExchange: wierzymy, że są programy, które mogą pomóc #GPW. Takim jest #PPK, którego cele są ze wszech miar słuszne, a rynek kapitałowy nieodłącznym elementem

"Mocno działamy, by pozyskać inwestorów z Azji. Sam mocno się w to angażuję" - powiedział Dietl podczas konferencji Wall Street Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.Dodał, że GPW ciężko pracuje by inwestorzy uwierzyli, że spółka dowiezie zaktualizowane cele strategiczne."Core biznes jest dla nas bardzo ciężki" - zauważył prezes giełdy wskazując na działania mające na celu "wzmocnienie" podstawowego biznesu przy dalszej "miękkiej" dywersyfikacji.

GPW chce być dostawcą infrastruktury dla crowdfundingu

GPW chce dostarczać chętnym infrastrukturę do emisji crowdfundingowych, poinformował również prezes Marek Dietl."Chcemy być dostawcą infrastruktury dla crowdfunding, aby to było bardziej transparentne. Każdy kto będzie chciał założyć i umie zrobić kampanie crowdfundingową skorzysta z naszych narzędzi" - powiedział Dietl podczas konferencji Wall Street SII.Dodał, że celem jest "transgraniczny" produkt. "Cyfrowe aktywa łatwiej się umiędzynarodowiają" - stwierdził prezes.

PPK może pomóc GPW

GPW wierzy w efekty mnożnikowe dzięki wejściu pracowniczych planów kapitałowych (PPK), poinformowała członek zarządu Izabela Olszewska."Wierzymy, że są programy, które mogą pomóc GPW. Takim jest PPK, którego cele są ze wszech miar słuszne, a rynek kapitałowy nieodłącznym elementem. Uważamy, że aktualny brak kapitału się odmieni. Pojawi się nowy kapitał. Przy założeniu 50% partycypacji w PPK przyszłe napływy można szacować na kilka ładnych miliardów od przyszłego roku" - powiedziała Olszewska podczas konferencji Wall Street SII."Oczekujemy efektów mnożnikowych. Przez PPK inwestorzy zagraniczni też powinni się zainteresować. Z kontaktów z nimi wiemy, że dla nich ważny jest stały dopływ kapitału na rynek. Jednocześnie rozmawiamy z wieloma ciekawymi spółkami, które widzą giełdę jako dobry sposób pozyskania kapitału. Ich aktywność przyciągnie z kolei kolejnych inwestorów" - stwierdziła Olszewska.Kolejny program, jaki wymieniła, który ma na celu zwiększenie zainteresowania giełdą to współpraca z domami maklerskimi przy profesjonalnej analizie średnich spółek. Przypomniała, że giełda rozpoczęła pilotażowy program specjalnego pokrycia analitycznego 40 spółek.

GPW przewiduje w tym roku przegląd regulacji prawnych rynku NewConnect

GPW przewiduje w tym roku przegląd regulacji prawnych rynku NewConnect, poinformował członek zarządu Piotr Borowski."Przewidujemy w tym roku przegląd regulacji NewConnect" - powiedział Borowski podczas konferencji Wall Street Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.Zaznaczył, że jest to rynek specyficzny, podwyższonego ryzyka, ale się sprawdza."Kilkadziesiąt spółek przeszło z niego na GPW" - przypomniał Borowski.Ocenił jednocześnie, że rynki akcji są aktualnie przeregulowane, również "na poziomie unijnym to zostało dostrzeżone" i zmierza do zmian w tym zakresie.

GPW zastosuje blockchain w kilku obszarach

GPW zamierza zastosować blockchain w evoting i private market, poinformował prezes Marek Dietl."Blockchain - nie ma u nas alergii na tę technologię. Evoting będzie oparty o blockchain, także private market, czyli cyfrowe aktywa, będzie oparty o jedną z odmian blockchain" - powiedział Dietl podczas konferencji Wall Street Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.Członek zarządu GPW Izabela Olszewska dodała, że giełda prowadzi rozmowy z kilkom potencjalnymi partnerami, spośród których zostanie wybrany podmiot przy pracach nad blockchain.GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: