PPK: wartość aktywów przekroczyła w lipcu 1,6 mld zł

Mój plan emerytalny

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach działających w ramach PPK wzrosła w lipcu o 0,2 mld zł, czyli o 14,5 proc. do 1,64 mld zł - poinformowały Analizy .pl w raporcie.

Emerytura
Fot. stock.adobe.com/Cozine

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach działających w ramach PPK wzrosła w lipcu o 0,2 mld zł, czyli o 14,5 proc. do 1,64 mld zł - poinformowały Analizy .pl w raporcie.

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach działających w ramach #PPK wzrosła w lipcu o 0,2 mld zł, czyli o 14,5 proc. do 1,64 mld zł @analizy_pl

Systematyczny wzrost aktywów PPK to zasługa regularnie wpłacanych składek od pracodawców i pracowników, a także w wybranych miesiącach środków z Funduszu Pracy.

Czytaj także: PPK: co przekona pracowników do oszczędzania?

W samym lipcu saldo wpłat i wypłat Analizy. pl szacują na ok. 185 mln zł (w tym ok. 26 mln zł wpłaty powitalnej). Kolejne ok. 25 mln zł wypracowały same TFI, inwestując na rynkach kapitałowych. W lipcu zdecydowana większość funduszy zdefiniowanej daty wypracowała zysk (średnio od 0,9 proc. - fundusze z datą w 2025 roku do 2,1 proc. - fundusze z datą w 2060 roku).

Najwyższą dynamikę aktywów w lipcu osiągnęło TFI Allianz Polska

Najwyższą dynamikę aktywów w lipcu osiągnęło TFI Allianz Polska (+19 proc.), które zgromadziło na PPK ponad 50 mln zł. Dzięki temu nieco umocniło swoją pozycję (udział w rynku przekroczył 3 proc.), zmniejszając dystans do Pekao TFI. Swoją pozycję sukcesywnie umacnia także drugi gracz na rynku PPK, jakim jest TFI PZU – w lipcu udział w rynku przekroczył 14 proc.

Czytaj także: AVIVA sądzi, że pozyska dużo uczestników PPK w małych firmach >>>

Pozycja pierwszej trójki wydaje się niezagrożona

Według autorów raportu, pozycja pierwszej trójki wydaje się niezagrożona. PKO TFI utrzymuje pozycję lidera z ponad 1/3 rynku, na drugim miejscu lokuje się TFI PZU (14,1 proc.), a na trzecim miejscu pewnie trzyma się Nationale-Nederlanden PTE (13,1 proc.). Choć czwarty gracz – NN Investment Partners TFI – w lipcu zwiększył symbolicznie udział w rynku do 8,4 proc., to patrząc na dane z poprzednich miesięcy, nie widać tu progresu. W 2020 rok towarzystwo wchodziło z 12 proc. udziałem.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: