Pracodawcy RP: co zmieniają poprawki Senatu do tzw. drugiej tarczy turystycznej

Firma

Senat przyjął wszystkie poprawki w tzw. „drugiej tarczy turystycznej”, jakich domagali się przedsiębiorcy zrzeszeni w Pracodawcach RP. Większość zaproponowanych zmian ma duże szanse znaleźć się w ostatecznym brzmieniu ustawy. Projekt ustawy trafił do Sejmu.

koronawirus, turystyka
Fot. stock.adobe.com / Dawid

Senat przyjął wszystkie poprawki w tzw. „drugiej tarczy turystycznej”, jakich domagali się przedsiębiorcy zrzeszeni w Pracodawcach RP. Większość zaproponowanych zmian ma duże szanse znaleźć się w ostatecznym brzmieniu ustawy. Projekt ustawy trafił do Sejmu.

#TarczaTurystyczna: Pierwotny kształt ustawy wymagał jednak znaczących poprawek. Opracowali je m.in. przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Organizatorów Incentive Travel #SOIT @PracodawcyRP

Branża turystyczna w wyniku pandemii oraz lockdownu poniosła bardzo duże straty, przy czym skutki rozłożyły się bardzo nierównomiernie.

Przedsiębiorcy zajmujący się eventami, spotkaniami, logistyką i transportem związanym z konferencjami – tzw. sektor MICE (przemysł spotkań i wydarzeń) został poszkodowany najbardziej.

Ich działalność została kompletnie wygaszona, a ponowny rozruch jest niezwykle powolny. Dlatego potrzebują oni pomocy dopasowanej do ich szczególnej sytuacji.

Druga tarcza turystyczna

Znajdą się one w tzw. „drugiej tarczy turystycznej” w formie „ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw”.

Czytaj także: Polskie firmy turystyki przyjazdowej zbankrutują bez skutecznej pomocy państwa

Pierwotny kształt ustawy wymagał jednak znaczących poprawek. Opracowali je m.in. przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Organizatorów Incentive Travel (SOIT) należącym do Pracodawców RP.

Dotyczą one:

objęcia pomocą odpowiednich numerów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),

utrzymania pułapu zmniejszenia przychodów z co najmniej 80 proc. do poziomu 75 proc. (zgodnie z pomocą w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju),

utrzymania zwolnienia ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień,

wstrzymania biegu ustawowego terminu zwrotów w przypadku złożenia wniosku o zwrot z Turystycznego Funduszu Zwrotów (TFZ)

oraz określenia nazwy przedsiębiorcy w umowach B2B zamiast imienia i nazwiska podróżnych.

Czytaj także: Senat: niższy limit spadku dochodów firmy uprawniający do tarczy turystycznej

Poprawki w Sejmie

Wszystkie poprawki przeszły podczas głosowania 11 września. Co ważne, większość z nich została przyjęta głosami całego Senatu. To pozwala przypuszczać, że poprawki zostaną uchwalone w ostatecznej wersji ustawy.

Teraz poprawkami Senatu albo jego stanowiskiem wobec ustawy zajmą się posłowie.

Stanowisko Pracodawców RP wobec ustawy oraz dokładny opis poprawek można przeczytać tutaj.

Źródło: Pracodawcy RP
Udostępnij artykuł: