Pracy warto szukać aktywnie

Finanse i gospodarka

Sytuacja na rynku pracy powoli ulega poprawie. Pracodawcy w wielu branżach chętniej mówią o potrzebie korzystania ze wsparcia większej liczby pracowników i tworzeniu nowych etatów. Nadal jednak rynek pracy nie jest rynkiem kandydata, a szukanie zatrudnienia wymaga często uzbrojenia sę w cierpliwość. Doradzanym przez rekruterów z agencji zatrudnienia Manpower, efektywnym sposobem na znalezienie pracy jest jej aktywne poszukiwanie.

Sytuacja na rynku pracy powoli ulega poprawie. Pracodawcy w wielu branżach chętniej mówią o potrzebie korzystania ze wsparcia większej liczby pracowników i tworzeniu nowych etatów. Nadal jednak rynek pracy nie jest rynkiem kandydata, a szukanie zatrudnienia wymaga często uzbrojenia sę w cierpliwość. Doradzanym przez rekruterów z agencji zatrudnienia Manpower, efektywnym sposobem na znalezienie pracy jest jej aktywne poszukiwanie.

- Aktywne poszukiwanie pracy polega na nie ograniczaniu się tylko do przeglądania ofert, ale korzystaniu z szerszego wachlarza sposobów, które pomogą kandydatowi w dotarciu do potencjalnego pracodawcy i zwiększą jego szanse na znalezienie zatrudnienia. Warto sięgać po kilka metod jednocześnie, nie ograniczając się tylko do jednej. Znacząco może to zmienić naszą sytuację i zwiększyć liczbę rozmów kwalifikacyjnych.

Ważnym elementem w kształtowaniu swojej kandydatury na rynku pracy jest rozpoczęcie budowania swojej własnej marki. Chodzi tu przede wszystkim o zbudowanie swojego wizerunku jako profesjonalnego pracownika, poinformowanie o zdobytym wykształceniu, doświadczeniu, posiadanych kompetencjach i odniesionych sukcesach. W zbudowaniu takiego wizerunku pomocne będzie stworzenie swojego profilu zawodowego na portalach społecznościowych, takich jak np. LinkedIn.com, Goldenline.pl, czy też Profeo.pl,
na których częstą goszczą również rekruterzy poszukujący kandydatów.

- Poszukując pracy warto być obecnym na serwisach branżowych lub forach tematycznych, na których możemy spotkać przedstawicieli swojej grupy zawodowej, - mówi Justyna Ścigler, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower. - Uczestnictwo w toczących się na nich dyskusjach może zwrócić uwagę obecnych tam pracodawców i rekruterów na nasze kompetencje, wiedzę i umiejętności. Nie należy zapominać także o wizytach na stronach internetowych pracodawców i zaglądanie do zakładek poświęconych karierze w ich firmach. Pamiętajmy też o zamieszczeniu swojego CV na serwisach należących do agencji zatrudnienia, co znacznie zwiększa nasze szanse na znalezienie pracy.

Zarejestrowanie się w agencji zatrudnienia jest efektywnym sposobem poszukiwania pracy. Dzięki swojemu zasięgowi oraz licznym kontaktom z pracodawcami, konsultanci agencji docierają do wolnych wakatów na długo przed tym, zanim zostaną one zakomunikowane na zewnątrz, np. poprzez oferty w prasie czy Internecie. Osoby poszukujące pracy mogą liczyć w agencji zatrudnienia na dużo więcej niż otrzymanie oferty. Mogą tu uzyskać nieocenioną możliwość konsultacji ze specjalistami zajmującymi się na co dzień rynkiem pracy. Zarejestrowanie się w agencji daje im także dostęp do różnorodnych stanowisk oraz form zatrudnienia.

- Obecnie w poszukiwaniu pracy kandydaci coraz częściej i chętniej korzystają z pomocy agencji zatrudnienia. Obserwujemy tu znaczący wzrost zainteresowania tym kontaktem, - zauważa Justyna Ścigler. - Również pośród firm szukających pracowników jest coraz większe zainteresowanie współpracą z agencjami zatrudnienia i chęć sięgania po oferowane przez nie wsparcie. To bardzo dobry trend, bo umacnia platformę porozumienia pomiędzy osobami szukającymi pracy, a pracodawcami

Pośród różnych metod na znajdowanie pracowników, pracodawcy sięgają również po poszukiwanie ich poprzez kontakty na targach pracy, a także konferencjach i spotkaniach branżowych. Warto zatem być obecnym na tego typu wydarzeniach. Są one bardzo dobrą okazją do bezpośredniego zaprezentowania się pracodawcy.

Aktywnym sposobem poszukiwania zatrudnienia jest też zamieszczenie przez kandydata własnego ogłoszenia w Internecie. Może to być dobra metoda zwłaszcza dla przedstawicieli zawodów, od których wymaga się większej kreatywności i wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań.

Warto również śledzić aktualne informacje gospodarcze w środkach masowego przekazu, czasopismach, publikacjach branżowych. Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą w nowo powstałej firmie, można, nie czekając na pojawienie sie jej ogłoszeń, wysłać do niej swoje dokumenty aplikacyjne ze wskazaniem najbardziej interesującego nas stanowiska.

Prócz wykorzystywaniu innych metod poszukiwań, jak rejestracja w agencji zatrudnienia, czy śledzeniu ofert, warto też informować o chęci znalezienia zatrudnienia znajomym, rodzinę, a także inne źródła kontaktów, które posiadamy. Zwiększy to nasze szanse na dotarcie do informacji na temat wolnych wakatów.

Niezależnie od tego, jakie sposoby wybierzemy, dobrze jest korzystać z kilku sposobów jednoczenie. Należy również analizować stosowane metody i zwracać uwagę na to, która z nich przynosi nam lepszy efekt. Świadome zaplanowanie działań aplikacyjnych oraz aktywne ich przeprowadzania to podstawa sukcesu.

Źródło: ManpowerGroup

Udostępnij artykuł: