Praga-Południe – tutaj warto zamieszkać

Finanse i gospodarka

Praga-Południe to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się dzielnic Warszawy. Nie brakuje tutaj dużych inwestycji i prestiżowych miejsc, które stanowią wizytówkę stolicy. Za atrakcyjnością tej dzielnicy przemawia dobra komunikacja, rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, nowe osiedla, dużo zieleni i niepowtarzalna atmosfera.

Praga-Południe rozwija się z każdym rokiem. Wśród dzielnic o największej liczbie nowo wybudowanych mieszkań plasuje się na 4. pozycji, wyprzedzając m.in. Żoliborz i Bemowo. Już dziś pokazuje pozostałym dzielnicom, szczególnie tym znajdującym się po lewej stronie Wisły, że nie ma kompleksów. Niepowtarzalny klimat Pragi tworzą miejsca znane wszystkim warszawiakom.

Wśród nich jest m.in.: Saska Kępa – prawdziwa perła dzielnicy, tętniąca życiem kawiarnianych ogródków i galerii, stanowiąca siedzibę wielu ambasad, Park Skaryszewski
z Jeziorem Kamionkowskim, który w 2009 roku zajął trzecie miejsce wśród najpiękniejszych europejskich parków i Plac Szembeka nominowany ostatnio do nagrody w konkursie
na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Wyjątkowych miejsc
na Pradze-Południe jest zdecydowanie więcej: rezerwat krajobrazowo-historyczny Olszynka Grochowska, Rondo Wiatraczna, ulica Francuska, Ostrobramska i zlokalizowany nieopodal niej Park Nad Balatonem, który otrzymał nominację do nagrody European Prize for Urban Public Space 2012. Obok miejsc już istniejących jak grzyby po deszczu powstają nowe, które zmieniają oblicze dzielnicy. Jednym z nich jest dumnie górujący nad brzegiem Wisły Stadion Narodowy, który stał się prawdziwą wizytówką tej części stolicy.

Na wzrost atrakcyjności dzielnicy w oczach inwestorów wpływa niewątpliwie budowa drugiej linii metra, dynamicznie prowadzone inwestycje władz dzielnicy oraz idące pełną parą prace mające na celu odświeżenie pięknych przedwojennych kamienic, których nie znajdziemy
w innych częściach stolicy. Budowanych jest coraz więcej osiedli mieszkaniowych, apartamentowców i biurowców, obok których powstaje wiele punktów handlowo-usługowych.

– Praga-Południe jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum miasta, a dalszy dynamiczny rozwój infrastruktury transportowej i komunikacji miejskiej, w postaci budowy II linii metra, jeszcze bardziej usprawni mobilność mieszkańców. Dlatego dzielnica ta przyciąga coraz większą liczbę inwestorów, dzięki którym Praga przeżywa obecnie renesans. Dla mieszkańców oznacza to, że wszystkie najważniejsze usługi, sklepy, kawiarnie, ale również dogodne miejsca do pobiegania lub pospacerowania, zaczynają pojawiać się tuż obok ich domów lub mieszkań – mówi Michał Świderski, Sales and Marketing Manager w Skanska Residential Development Poland, która buduje w tej części miasta osiedle Park Ostrobramska.

A co o mieszkaniu na Pradze-Południe sądzą sami mieszkańcy? Z badań „Jakość życia mieszkańców dzielnic Warszawy” zrealizowanych na zlecenie Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy wynika, że aż 89 proc. mieszkańców cieszy się z faktu, że mieszka w tej dzielnicy. Za największy atut podają dobrą komunikację, zieleń i bliskość sklepów.
Praga-Południe to również bezpieczne miejsce do życia. To opinia, pod którą podpisało się
79 proc. ankietowanych.

Coś dla każdego – kultura, sport i rozrywka

Praga-Południe to dzielnica kultury. Wie o tym każdy, kto choć raz skorzystał z propozycji kulturalnych tej części stolicy. Tutaj mieści się m.in. Teatr Powszechny i Klub Kultury Saska Kępa. Swoją siedzibę ma tu także światowej sławy orkiestra Sinfonia Varsovia. Praga-Południe oferuje nie tylko ciekawe miejsca, ale także wydarzenia, które na stałe wpisały się w kalendarz kulturalnych imprez Warszawy. Jednym z nich jest Święto Saskiej Kępy, podczas którego obywają się liczne koncerty, spektakle teatralne i wystawy.

Na Pradze-Południe zajęcie znajdą również miłośnicy aktywnego wypoczynku. Park Skaryszewski, Ośrodek Sportu i Rekreacji i pływalnie „Wodnik” oraz „Szuwarek” czy Hala Sportowa „Saska” – to tylko niektóre miejsca idealnie nadające się do uprawiania sportów.

Po udanym wysiłku fizycznym warto się zrelaksować. Dzielnica dostarcza mieszkańcom pretekstów do zabawy i wypoczynku. Centrum rozrywki jest obecnie Stadion Narodowy, który regularnie gości największe imprezy masowe w Polsce. Są to nie tylko wydarzenia sportowe
i muzyczne, ale też różnego rodzaju targi i wystawy. Tuż obok Stadionu znajduje się miejska plaża, która została uznana przez „National Geographic” za jedną z najpiękniejszych
na świecie. Niebawem ukończona zostanie tu budowa pawilonu plażowego z kawiarnią, łazienkami i prysznicami, co nada temu miejscu charakter prawdziwego kurortu. Przy Stadionie znaleźć można również strefę relaksu m.in.: z podestem tanecznym, huśtawkami
i hamakami. – Tworząc osiedla w takich miejscach jak Praga-Południe zachęcamy mieszkańców do opuszczenia czterech ścian i aktywnego korzystania z oferty najbliższej okolicy – przekonuje Michał Świderski ze Skanska Residential Development Poland.

Kolejnym miejscem, którego nie sposób nie odwiedzić będąc na Pradze-Południe jest biznesowo-artystyczny kompleks Soho Factory, powstały na miejscu wyremontowanej fabryki. Mieszczą się tutaj biura kilkudziesięciu firm, restauracje oraz sklepy. W industrialnym otoczeniu na terenie galerii sztuki i loftów organizowane są m.in.: pokazy mody, koncerty i liczne imprezy kulturalne. Z kolei miłośników małych knajpek i spacerowiczów przyciąga ul. Francuska, znana ze swojego wyjątkowego klimatu.

Wszystkie te atrakcje czekają na mieszkańców osiedla Park Ostrobramska położonego
w samym sercu dzielnicy. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne tereny zielone, boiska, punkty handlowe i usługowe, a także ścieżki rowerowe. Od atrakcji centrum stolicy mieszkańców Parku Ostrobramska dzieli tylko 10-15 minut jazdy samochodem lub 25 minut jazdy rowerem.

Źródło: Skanska Residential Development Poland Sp. z o. o.

Udostępnij artykuł: