Prawie 110 mld złotych deficytu, Sejm znowelizował budżet 2020

Gospodarka

Sejm znowelizował w środę (7 października 2020 r.) wieczorem tegoroczną ustawę budżetową, podnosząc deficyt do kwoty 109,3 mld zł. Wprowadzono nieliczne poprawki, zgłoszone przez PiS w drugim czytaniu - poinformowała PAP.

Sejm, minister finansów Tadeusz Kościński.
Sejm, minister finansów Tadeusz Kościński. Fot. Rafał Zambrzycki / sejm.gov.pl

Sejm znowelizował w środę (7 października 2020 r.) wieczorem tegoroczną ustawę budżetową, podnosząc deficyt do kwoty 109,3 mld zł. Wprowadzono nieliczne poprawki, zgłoszone przez PiS w drugim czytaniu - poinformowała PAP.

#Dochody są szacowane na 398,7 mld zł, a zakładany #Deficyt nie przekroczy 109,3 mld zł, wobec zerowego deficytu planowanego wcześniej #Budżet #Sejm #Nowelizacja @KancelariaSejmu

Za uchwaleniem ustawy głosowało 232 posłów, 218 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Wprowadzone poprawki PiS

Do ustawy wprowadzono m.in. poprawkę zgłoszoną przez klub parlamentarny PiS polegającą na dopisaniu w zestawieniu programów rządowych programu pod nazwą "budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage" (w Toruniu). W tym roku na ten cel ma zostać przeznaczone 32 mln zł.

Uznanie Sejmu zyskała też poprawka PiS dotycząca przeniesienia części środków w obrębie Sądu Najwyższego na wzrost wynagrodzeń dla pracowników cywilnych sądu o około 550 zł brutto na jeden etat.

Czytaj także: Stabilność polskich finansów publicznych jest zagrożona, jak daleko z Warszawy do Aten?

Limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł

Jak tłumaczył podczas pierwszego czytania projektu minister finansów Tadeusz Kościński, nowelizacja tegorocznego budżetu ma na celu zdobycie środków na dalszą stymulację gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią.

Jest też konieczna ze względu na niezbędną aktualizację podstawowych parametrów budżetowych i makroekonomicznych.

Zgodnie z ustawą limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł w porównaniu do obowiązującej jeszcze ustawy budżetowej ‒ do 508 mld zł.

Dochody są szacowane na 398,7 mld zł, a zakładany deficyt nie przekroczy 109,3 mld zł, wobec zerowego deficytu planowanego wcześniej.

Czytaj także: Budżet 2021: niebezpieczny wzrost zadłużenia państwa

Założono, że dochody budżetu będą niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe.

Projekt przewiduje, że spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec pierwotnie zakładanego wzrostu o 3,7 proc.

Z kolei zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli wolniej niż w poprzednich latach.

Czytaj także: S&P podtrzymał długoterminowy rating A- Polski, perspektywa stabilna

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: