Prawie 800 tysięcy za najtańsze mieszkanie w drapaczu chmur

Finanse i gospodarka

Apartamenty w polskich drapaczach chmur nie należą do najtańszych. Aby zamieszkać w jednym z pięciu najwyższych budynków w Polsce trzeba zapłacić co najmniej 800 tys. zł - wynika z analizy Lion’s Bank. Jest to cena, jaką płaci się za prestiż, luksus i widok z okna. Co ciekawe, samo miejsce garażowe w drapaczu chmur może kosztować 100 tys. zł.

Apartamenty w polskich drapaczach chmur nie należą do najtańszych. Aby zamieszkać w jednym z pięciu najwyższych budynków w Polsce trzeba zapłacić co najmniej 800 tys. zł - wynika z analizy Lion’s Bank. Jest to cena, jaką płaci się za prestiż, luksus i widok z okna. Co ciekawe, samo miejsce garażowe w drapaczu chmur może kosztować 100 tys. zł.

Jeśli ktoś chce co rano podziwiać panoramę miasta niemal z lotu ptaka i mieć do wyłącznej dyspozycji taras położony wyżej niż jakikolwiek punkt widokowy w mieście, musi się liczyć z tym, że cena takiej nieruchomości wyraźnie przewyższy cenę przeciętnego dachu nad głową. Lion’s Bank sprawdził, jaki jest minimalny budżet pozwalający spełnić marzenie mieszkania w polskim wysokościowcu.

Patrząc na aktualne oferty deweloperów ograniczyliśmy poszukiwania właściwie do pięciu adresów:

  1. Sky Tower (Wrocław, 212 metrów wysokości),
  2. Złota 44 (Warszawa, 192 metry wysokości),
  3. Cosmopolitan (Warszawa, 160 metrów wysokości),
  4. Sea Towers (Gdynia, 141,6 metrów wysokości,
  5. Platinum Towers (Warszawa, 85 metrów wysokości).

Najwyższy nie musi być najdroższy

W najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce ceny wcale nie należą do najwyższych. We wrocławskim Sky Towerze ceny lokali zaczynają się bowiem od 13 tys. zł w przeliczeniu na m kw. Apartamenty mają powierzchnię od 46,5 do 227 m kw. Jak wynika z informacji udostępnionych przez dewelopera, minimalny budżet, jaki trzeba mieć, aby stać się właścicielem lokalu w najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce to 889tys. zł. Za tę kwotę można kupić dwupokojowy lokal o powierzchni 46,5 m kw. Znajduje się on na 17 piętrze żagla i składa się z przedpokoju, salonu połączonego z kuchnią, sypialni i łazienki - wszystko to jest wykończone "pod klucz". Lokal wyposażony jest w klimatyzację, podwieszane sufity, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarządzania apartamentem (tzw. HMS - steruje oświetleniem, klimatyzacją, roletami czy telewizją).

Za niewiele większe pieniądze (906 tys. zł) można stać się właścicielem lokalu o powierzchni 53,4 m kw. w stanie deweloperskim. Znajduje się on na 12. piętrze i - co ważne - w cenę wliczone jest już miejsce postojowe. Dotyczy to z resztą większości apartamentów w tej inwestycji. Te, które znajdują się w wieży, mają często przyporządkowane (i wliczone w cenę) dwa miejsca postojowe. W cenie większych lokali uwzględniona jest ponadto komórka lokatorska. Ważnym atutem mieszkań w Sky Tower jest też ich wysokość wynosząca maksymalnie 3,3 metra. Warto dodać, że mieszkańcy tego budynku będą mogli korzystać z usług concierge, usługi sprzątania i wynoszenia śmieci, tarasu widokowego na dachu wieży oraz ścieżki joggingowej i placu zabaw dla dzieci usytuowanych na dachu galerii handlowej. Właściciele apartamentów mogą też korzystać z usług świadczonych przez najemców galerii handlowej Sky Tower z dodatkowym dyskontem.

Cena rośnie wraz z wysokością

W przypadku kolejnego wartego uwagi adresu - Twarda 2/4,pod którym powstała stołeczna inwestycja Cosmopolitan ceny zaczynają się od 22 tys. zł. Kwota ta dotyczy piętra ósmego i rośnie stopniowo dla kolejnych pięter. Najmniejszy lokal na piętrze ósmym ma 54 m kw. i został wyceniony przez dewelopera na 1,188 mln zł. Jest on w pełni wyposażony i wykończony, bo właśnie na najniższym piętrze mieszkalnym deweloper przygotował lokale pokazowe. - W jego skład wchodzą salon połączony z kuchnią, sypialnia, garderoba, łazienka z wanną i prysznicem oraz wydzielona pralnia- wymienia Jolanta Kuczyńska, dyrektor PR i Marketingu w firmie Tacit Development Polska realizującej projekt Cosmopolitan.

Do powyższej ceny można dodać koszt komórki lokatorskiej (do wyboru komórki o metrażach od 1,8 do 8,5 m kw. przy cenie 15 tys. zł za m kw.) i miejsca postojowego kosztującego 100 tys. zł.

Wysokość wszystkich apartamentów Cosmopolitan po wykończeniu wynosi 3metry. Okna o wysokości 2,6 metrów są otwieralne oraz uchylne. Ogrzewanie centralne stanowią grzejniki umieszczone w podłodze. Apartamenty wyposażone są w klimatyzację z funkcją grzania oraz chłodzenia z regulacją w każdym pokoju. W cenie każdego apartamentu nabywca otrzymuje wyposażoną kuchnię i łazienkę oraz inteligentny system zarządzania mieszkaniem (HMS). Mieszkańcy tego budynku będą mogli ponadto korzystać z usług concierge, klubu fitness, oraz sali klubowej, o której przeznaczeniu zadecydują właściciele.

Luksus owiany tajemnicą

Oddalony o dosłownie kilkaset metrów od Cosmopolitana jest drapacz chmur przy Złotej 44. Choć nie jest publicznie znana cena całkowita najtańszego lokalu w tym budynku, to pewien obraz dają informacje o cenach metra lokalu w tej inwestycji. Mieszczą się one w widełkach od 24 do 65 tys. zł za m kw. w budynku znajdują się na apartamenty o powierzchni od 62 do 454 m kw.

W tym wypadku, identycznie jak w przypadku sąsiedniego Cosmopolitana, w cenach lokali zawarta jest już cena wykończenia. Jeśli nabywcy zaproponowany standard nie przypadłby do gustu, może wykończyć mieszkanie według swojego pomysłu, ale prace wykończeniowe muszą wykonać firmy wykończeniowe wskazane przez dewelopera.

Mieszkańcy tego budynku będą mogli korzystać m.in. z usług concierge oraz zaplecza rekreacyjnego m. in. z fitnessem i basenem. Także i w przypadku tej inwestycji właściciele będą mogli zarządzać mieszkaniem dzięki systemowi HMS.

Widok wart miliony

Najtańszy lokal w wysokościowcu można obecnie znaleźć w ofercie dewelopera Invest Komfort, który zbudował gdyńską inwestycję Sea Towers. Sprzedaż tej inwestycji trwa już kilka lat, a więc nie powinno dziwić, że już ok. 90% lokali znalazło właścicieli. Mimo to oferta wciąż pozostaje względnie szeroka. I tak metraże aktualnie sprzedawanych lokali zawierają się w przedziale od 33 do prawie 140 m kw. Ceny całkowite wynoszą od 774 tys. zł do 2,435 mln zł. - Ceny te uwzględniają już zazwyczaj miejsce w hali garażowej oraz niekiedy komórkę lokatorską - zauważa Konrad Ceglarek z Invest Komfort. Dodaje, że miejsce postojowe kosztuje 47,4 tys. zł, a metr komórki lokatorskiej niecałe 4 tys. zł. Większość pozostających obecnie w ofercie lokali sprzedawana jest w standardzie deweloperskim. Wyjątkiem są lokale pokazowe, które są wykończone i wyposażone. Przykładem może być lokal o powierzchni 32 m kw., który znajduje się na 12. piętrze budynku B. Apartament składa się z pokoju z aneksem kuchennym o powierzchni 22,4 m kw., łazienki i holu.

Warto podkreślić, że na najwyższym, czyli 38. piętrze tego budynku, powstał taras widokowy dla mieszkańców. Sea Towers leży przy gdyńskim nabrzeżu. Z okien można podziwiać nie tylko Zatokę Gdańską, ale też półwysep Helski. Mieszkańcy tego budynku mogą też korzystać z zaplecza rekreacyjno-rozrywkowego (restauracja, kawiarnia, basen, SPA).

Ostatnim z grona pięciu najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce, w którym wciąż można kupić nowe mieszkanie jest Platinum Towers. W tym wypadku na nabywców czekają już ostatnie trzy lokale. Pierwotnie do wyboru były apartamenty o powierzchni od 37 do 222 m kw. Obecnie najtańszym lokalem, jest... penthouse o powierzchni 193,2 m kw. Jego cena w standardzie deweloperskim to 3,217 mln z. Do tego można dodać cenę komórki lokatorskiej (22 tys. zł) i miejsca postojowego (80 tys. zł). Przedmiotowy penthouse składa się z salonu, kuchni, 2 pokoi i 2 łazienek oraz antresoli do własnej aranżacji o powierzchni 95 m kw. Do lokalu przynależy taras o powierzchni 34 m kw., z którego można podziwiać panoramę Warszawy.

Mieszkańcy tego budynku będą mogli korzystać z usług hotelowych (room service, concierge, serwis sprzątający i prasowy) oraz usług wysokiej jakości klubu fitness znajdującego się w budynku hotelu Hilton.

Bartosz Turek, Jakub Potocki
Lion’s Bank

Udostępnij artykuł: