Prawnicy migrują

Finanse i gospodarka

Branża prawnicza wychodzi obronną ręką z kryzysu. Dostrzegany jest wzrost liczby prowadzonych spraw i poziomu zatrudnienia, a w efekcie zwiększa się aktywność sektora usług prawniczych na rynku biurowym.

Branża prawnicza wychodzi obronną ręką z kryzysu. Dostrzegany jest wzrost liczby prowadzonych spraw i poziomu zatrudnienia, a w efekcie zwiększa się aktywność sektora usług prawniczych na rynku biurowym.

Kancelarie od zawsze wybierały prestiżowe lokalizacje, najczęściej w centrum. Takie działanie ma na celu wzmocnienie wizerunku firmy w oczach klientów krajowych, zagranicznych, jak również pracowników. Obecnie dostrzegany jest nowy trend. Duże lokalne firmy prawnicze wybierają coraz częściej obrzeża centrum lub peryferia miasta.

Gwarantuje to większy wybór, oraz niższy koszt najmu, co jest szczególnie istotne z faktu, że czynsze płacone przez firmy prawnicze są najwyższe na rynku.

Czynsze płacone przez firmy prawnicze w zestawieniu z najwyższą wartością rynkową w Europie

140307.prawnicza.najem.01.600x420

Źródło: CBRE, zestawiając 27 transakcji przekraczających 1000 mkw

Wysokość czynszu zależy bowiem od lokalizacji biura, jakości wynajmowanej przestrzeni oraz metrażu.

Kancelarie prawne, w związku ze specyfiką prowadzonej działalności, w tym wymogami poufności i wykonywania pracy indywidualnie, preferują w kwestii biur model gabinetowy. W tym kontekście zajmują największą powierzchnię w przeliczeniu na jednego pracownika.

Wprawdzie podejmowane są próby rezygnacji z gabinetowego układu i przejścia na rozwiązania typu open space, ale na razie nie cieszą się one dużym uznaniem. Udało się częściowo zastosować je w Amsterdamie i Londynie, a wkrótce spodziewane są w Polsce.

"W dłuższym okresie czasu spodziewamy się, iż warszawskie kancelarie prawne podążą za ogólnoeuropejskim trendem i zwiększy się udział firm zainteresowanych wprowadzeniem modelu typu open space w celu zwiększenia efektywności zajmowanej powierzchni. Jednak w najbliższym czasie nie należy spodziewać się rewolucji w tym zakresie." - twierdzi Daniel Bienias, Starszy Dyrektor działu reprezentacji najemców w CBRE w Polsce.

W efekcie wzrostu liczby zleceń przewiduje się zwiększenie zatrudnienia w sektorze usług prawniczych, a co za tym idzie pojawi się zapotrzebowanie na dodatkową powierzchnię biurową.

Na podstawie
Wzrasta aktywność sektora usług prawniczych na rynku biurowym, CBRE

Udostępnij artykuł: