Prawo bankowe: Parabank to teraz takie brzydkie słowo

NBS 2012/09

Polacy pytani o to, czy zdecydowaliby się na pożyczkę w parabanku, w zdecydowanej większości deklarują, że nie (75 proc.), ale co dziesiąty uważa, że jest to bank, który szybko i łatwo udziela pożyczek.

Sporządzony już po detonacji afery Amber Gold raport TNS Polska dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie pozostawia złudzeń – większość z nas nie odróżnia, które informacje zawarte w przekazach reklamowych są prawdziwe, a które nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. 54 proc. respondentów nie wiedziało, co to jest parabank. Tylko jedna czwarta badanych (27 proc.) podała prawidłową odpowiedź. Zaledwie połowa Polaków (52 proc.) zadeklarowała, że przed podpisaniem umowy dotyczącej pożyczki lub zainwestowania pieniędzy czyta zawarte w niej warunki. Jedna piąta nie robi tego nigdy, a co dziesiąty tylko przy inwestowaniu lub pożyczaniu dużych kwot pieniężnych. Zdaniem UOKiK parabanki często wykorzystują te „słabości klientów” i walcząc o ich portfele, zapominają o rzetelności.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: