Prawo: Europejczyk w cyfrowej twierdzy

BANK 2017/07-08

Obowiązkowe zgłaszanie wycieków danych w ciągu 72 godzin, zwiększenie uprawnień dla klientów oraz wielomilionowe kary – to tylko niektóre ze zmian, które wejdą w życie w ramach ogólnej ochrony danych w maju 2018 r. Firmy już teraz powinny zacząć przygotowania do nowych przepisów – alarmują eksperci.

Igor Lagenda

Zdanych Komisji Europejskiej wynika, że aż 92% Europejczyków niepokoi gromadzenie danych osobowych bez ich zgody przez aplikacje mobilne, a 70% obawia się, że zostaną one wykorzystane w niewłaściwy sposób przez przedsiębiorstwa lub ujawnione w wyniku ataku hakerskiego.

Nic dziwnego, że Bruksela uznała, że nadszedł czas na wprowadzenie nowych mechanizmów ochrony praw konsumentów i kilka lat temu rozpoczęła prace nad The General Data Protection Regulation (GDPR), czyli Ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 zostało przyjęte 27 kwietnia 2016 r. W życie weszło 17 maja 2016 r., a zacznie obowiązywać od 25 maja 2018 r.

Uregulowanie kwestii ochrony danych osobowych w rozporządzeniu, a nie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: