Prawo: FATCA a polskie instytucje finansowe

BANK 2014/10

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) to ustawa o zgodności z przepisami podatkowymi dla kont zagranicznych, przyjęta w USA w 2010 r. Instytucje finansowe były zobowiązane osiągnąć zgodność z nią 1 lipca 2014 r.

Trevor Barritt

Przez wiele lat amerykańskim obywatelom i korporacjom unikającym płacenia podatków stosunkowo łatwo było ukrywać aktywa poza granicami USA. Służyło temu m.in. celowe skomplikowanie programów i systemów trustów, holdingów i struktur o anonimowej faktycznej własności udziałów.

Amerykański urząd podatkowy IRS (Internal Revenue Service) w celu zapewnienia przestrzegania własnych przepisów na całym świecie nakazał wszystkim instytucjom finansowym, które mają jakiekolwiek aktywa znajdujące się pod kontrolą obywateli USA, rejestrowanie się w amerykańskim IRS.

Dlaczego polskie banki powinny przestrzegać prawa ustanowionego w USA?

Instytucja finansowa, która nie wywiąże się z obowiązków ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: