Prawo: Grzech zaniechania

BANK 2016/03

W wielkim pośpiechu związanym z politycznymi kłótniami nie uchwalono jednego rozporządzenia. To może teraz okazać się problemem.

Krzysztof Maciejewski

O FATCA usłyszeliśmy po raz pierwszy kilka lat temu. Właśnie wtedy poznaliśmy znaczenie tego skrótu (Foreign Account Tax Compliance Act), za którym kryła się amerykańska regulacja dotycząca ujawniania informacji o rachunkach zagranicznych dla celów wypełnienia obowiązków podatkowych w USA przez osoby fizyczne oraz podmioty podlegające opodatkowaniu. Polska już pięć lat temu zawarła ze Stanami Zjednoczonymi umowę międzynarodową w tej sprawie. Na jej mocy nasz kraj zobowiązał się do przekazywania stosownych danych na temat rachunków osób podlegających (lub w stosunku do których istnieją uzasadnione podejrzenia o podleganiu) opodatkowaniu na terytorium USA.

Sprawa toczyła się dość dynamicznie. Całkiem niedawno, bo w październiku 2015 ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: