Prawo i legislacja: VAT-em w bankomaty

BANK 2009/03

Na rynku działa obecnie kilkanaście bankowych oraz niezależnych sieci bankomatowych. Każda z nich obejmuje od kilku do ponad dwóch tysięcy urządzeń. Istotne jest optymalne, jak najtańsze ich wykorzystanie.

Michał Stefan Zajączkowski

Zarządzanie bankomatami oraz obsługa transakcji wymagają kosztownych systemów informatycznych, spełniających bardzo wysokie wymagania m.in. co do wydajności, regulacyjności oraz podlegające certyfikacjom organizacji płatniczych. Utrzymanie takich systemów jest opłacalne wyłącznie w wypadku dużych sieci, posiadających kilkaset lub więcej maszyn. Mniejsi gracze korzystają zazwyczaj z usług jednego dostawcy wyspecjalizowanego w usługach processingu. Podmiotem takim może być zarówno niezależna spółka, jak i inny bank. Istotne jest jednak, aby procesor dysponował zarówno odpowiednimi środkami technicznymi, jak i wymaganymi przez organizacje płatnicze (przede wszystkim Visa i MasterCard) licencjami na prowadzenie tego typu działalności.

Niedoceniony element

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: