Prawo: Jak to wygląda w Niemczech

BANK 2010/05

Konsumenckie postępowanie upadłościowe w Niemczech dotyczy majątku osób prywatnych. Przy czym są nimi również ci, którzy prowadzili niegdyś własną działalność gospodarczą, jeśli "ich stosunki majątkowe są przejrzyste". Stosunki majątkowe uznaje się za takowe, jeśli dłużnik ma mniej niż 20 wierzycieli i nie istnieją roszczenia z tytułu stosunku pracy.

Mec. Vanessa Lichter
Mec. dr Artur Bunk

W przeciwnym razie należy wszcząć postępowanie upadłościowe dotyczące przedsiębiorstwa. Trzeba pamiętać, że zgodnie z prawem niemieckim udziałowcy, względnie członkowie zarządu spółki, są osobami prywatnymi. W związku z tym, na przykład, prezes spółki, który udzielił swojej firmie prywatnego poręczenia, a jest ono ściągane w ramach upadłości przedsiębiorstwa, sam staje się niewypłacalny i musi zgłosić upadłość prywatną.

Kolejnym warunkiem upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność lub grożąca niewypłacalność, a więc sytuacja, gdy dłużnik nie jest już w stanie regulować wymagalnych, lub stających się wymagalnymi, zobowiązań płatniczych. [alebankmodule origin="..."

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: