Prawo: Nowy PESEL – nowe przepisy

KF 2013.01-03 (styczeń - marzec 2013)

MSW w ramach oszczędności i zwiększenia funkcjonalności chce przebudować PESEL i CEPiK. Wiąże się to ze znowelizowaniem przepisów dotyczących ewidencji ludności i dowodów osobistych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) przeprowadziło szczegółową analizę i przegląd zarządzanych rejestrów: CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) oraz systemu PESEL (Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności) i podjęło decyzję o ich przebudowie.

Przyjęte rozwiązania mają przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności systemów informatycznych. W ostatnich miesiącach doszło do kilkunastu awarii, które powodowały przerwy w pracy rejestrów.

Wcześniej działania podjęło Centralne Biuro Antykorupcyjne w swoim zakresie. Natomiast Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało rejestry pod kątem funkcjonalności i rozwiązań technicznych.

Modernizacja rejestrów PESEL i CEPiK

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: