Prawo: Praca w banku nie dla przestępcy

BANK 2017/12

Jednym z ważniejszych celów realizowanej przez rząd „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” jest eliminacja nieżyciowych przepisów, utrudniających sprawne funkcjonowanie obrotu gospodarczego. W obszar ten doskonale wpisuje się podjęta niedawno inicjatywa, zakładająca likwidację luki prawnej umożliwiającej podejmowanie pracy w sektorze finansowym osobom skazanym za przestępstwa kryminalne.

Karol Majka

Sytuacja, w której kasiarz recydywista bez większych trudności może ubiegać się o stanowisko bankowego kasjera, wydaje się być zaczerpnięta wprost ze scenariusza komedii kryminalnej. Tymczasem rzeczywistość prawna po raz kolejny przerasta najbardziej ekscentryczne wizje hollywoodzkich filmowców. Od dwudziestu lat polskie banki, ubezpieczyciele czy fundusze inwestycyjne nie dysponują narzędziami prawnymi pozwalającymi na weryfikację, czy kandydat do pracy nie był karany za przestępstwa kryminalne. Problem pojawił się po wejściu w życie ustawy o ochronie danych osobowych. Obowiązujący od 1997 r. akt prawny zaliczył informacje dotyczące skazania do kategorii danych szczególnie chronionych, co wykluczyło możliwość rutynowej weryfikacji karalności pracowników i osób i ubiegających się o zatrudnienie przez szerokie grono pracodawców.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: