Prawo: Prawem i polisą w hulajnogę

BANK 2019/10

Fot. Sergey Nivens/stock.adobe.com

Po polskich jezdniach, drogach dla rowerów i chodnikach porusza się coraz więcej nowych typów pojazdów. To m.in. hulajnogi i deskorolki elektryczne. Określa się je jako UTO (urządzenia transportu osobistego) lub PLEV (z ang. personal light electric vehicles). Okazuje się jednak, że nowe udogodnienia transportowe stanowią nie lada wyzwanie dla prawodawców i ubezpieczycieli.

Sławomir Dolecki

Ich obecność wzbudza sporo dyskusji dotyczących infrastruktury i przepisów, m.in. jazdy po chodnikach, drogach dla rowerów, maksymalnej prędkości czy kwestii ubezpieczenia użytkowników. Na świecie dopiero pojawiają się szczegółowe analizy dotyczące nowej miejskiej mobilności. Jednak badania skali i potencjału sektora już dziś są konieczne, by mógł on rozwijać się i funkcjonować bezpiecznie.

Dlatego właśnie Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała pierwszą, kompleksową publikację, dotyczącą nowych środków transportu osobistego. Opracowanie bazuje na wielu źródłach, w tym na analizach firmy McKinsey&Company, która zawiera wnioski dotyczące potencjału nowej mobilności oraz wskazówki, jak ubezpieczyciele mogą przygotować się na dynamiczny rozwój tego sektora.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: