Prawo: Ujawnianie informacji stanowiących tajęmnicę bankową po śmierci osoby, której dotyczą (cz.2)

BANK 2010/05

Powszechnie uważa się, że spadkobiercom przysługuje prawo do informacji ich dotyczących, a jednocześnie mających charakter tajemnicy bankowej. Tego nie sposób zakwestionować. Warto się jednak zastanowić, pod jakimi warunkami dane te mogą zostać udzielone oraz jakie mogą być konsekwencje naruszenia tych warunków.

Wiesław Błaszczyk

Istnienie upoważnienia z art. 104 ust. 3 zdanie drugie Prawa bankowego (dalej p.b.) w przypadku śmierci beneficjenta tajemnicy bankowej.

Upoważnienie opisane w art. 105 ust.4 p.b. określa się jako czynność beneficjenta tajemnicy o charakterze jednostronnym – co oznacza, że beneficjent nie zawiera w tym względzie żadnej umowy z bankiem, a jedynie, przez udzielenie upoważnienia, ustosunkowuje się pozytywnie do wysuniętej w tej kwestii prośby. Treścią “upoważniania” jest udzielenie bankowi uprawnienia do przekazania określonych informacji wskazanej przez beneficjenta tajemnicy osobie lub jednostce organizacyjnej. W tak zarysowanym stanie prawnym powstaje problem, czy śmierć osoby, której dane dotyczą, znosi udzielone uprzednio upoważnienie.

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć, dokonując zestawienia ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: