Prawo: Wyzwanie jakiego nie było

BANK 2017/07-08

Dziś decyduje się kształt nowego systemu ochrony danych – tymi słowami wiceprezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Andrzej Wolski, rozpoczął obrady Forum General Data Protection Regulation. Konferencja, zorganizowana jako jedno z trzech równoległych wydarzeń w ramach tegorocznych Horyzontów Bankowości, stanowiła próbę odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące ochrony danych po 25 maja 2018 r. i zarazem podsumowanie dotychczasowych wysiłków, podejmowanych na rzecz wdrożenia rozwiązań przewidzianych przez ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) w instytucjach finansowych.

Karol Jerzy Mórawski

Obrady Forum General Data Protection Regulation otworzył Andrzej Wolski, wiceprezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Środowisko bankowe od kilku miesięcy bada konsekwencje wejścia w życie nowego prawa – podkreślił w swym wystąpieniu wiceprezes CPBiI. Analizy te wskazały na kilka zasadniczych wyzwań związanych ze stosowaniem RODO w praktyce. Należy do nich przede wszystkim dopuszczalność profilowania klientów przez banki, zarówno na potrzeby antyfraudowe i badania zdolności kredytowej, jak również do celów statystycznych czy marketingowych. Nowym zadaniem, które bez wątpienia przysporzy bankom sporo pracy, będzie wykreowanie skutecznych mechanizmów przenoszenia danych – i to zarówno wewnątrz sektora finansowego, jak i do podmiotów z innych branż czy nawet urzędów administracji publicznej.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: