Prefabrykacja to szansa dla budownictwa w Polsce?

Inwestycje / Nieruchomości

Wyprzedzający konkurencję inwestorzy stawiają na prefabrykację, bo uważają, że to rozwiązanie, które gwarantuje docelowemu odbiorcy obniżenie kosztów eksploatacji obiektu, a na etapie budowy umożliwia maksymalne skrócenie całego procesu, niemożliwe do osiągnięcia w budownictwie tradycyjnym.

prefabrykacja
Źródło: HRE Investments

Wyprzedzający konkurencję inwestorzy stawiają na prefabrykację, bo uważają, że to rozwiązanie, które gwarantuje docelowemu odbiorcy obniżenie kosztów eksploatacji obiektu, a na etapie budowy umożliwia maksymalne skrócenie całego procesu, niemożliwe do osiągnięcia w budownictwie tradycyjnym.

Na rynku skandynawskim #prefabrykacja stanowi pomiędzy 40 a 50 proc. technologii używanych w całym budownictwie. W Polsce to nadal zaledwie 5 proc. #BudownictwoMieszkaniowe #NoweTechnologie @HeritagePolska

Od kilku lat na całym świecie budownictwo prefabrykowane przeżywa niezaprzeczalny boom. Technologia ta znajduje zastosowanie zarówno przy budowie wielkich drapaczy chmur, hal czy stadionów, jak i domów mieszkalnych jedno- czy wielorodzinnych.

W Polsce jest dopiero odkrywana, można wręcz powiedzieć odczarowywana, bo wielu osobom nadal kojarzy się wyłącznie z budownictwem z wielkiej płyty z czasów PRL-u, topornym i niedbałym.

Tymczasem budownictwo z wykorzystaniem prefabrykacji betonowej ma wiele zalet. Beton to najbardziej trwały i wytrzymały materiał budowlany. Dlatego prefabrykacja betonowa to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i spokój na lata.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter>> (otwiera się na nowej zakładce)"> >>>

Co ciekawe jest to również materiał antyalergiczny ‒ nie wydziela szkodliwych substancji, jest odporny na działanie pleśni, grzybów a tym samym jest przyjazny dla alergików. 

Ponadto sam beton podlega w 100 proc. recyklingowi, co w przypadku słabszych materiałów jest nie do zrobienia – to nie bez znaczenia w perspektywie coraz silniejszego trendu ekologicznego w budownictwie.

Budowle wykonane w technologii kompleksowej prefabrykacji betonowej mają też lepsze parametry akustyczne i termiczne, co obniża koszty eksploatacji obiektu, a więc finalnie prefabrykacja jest tańszym rozwiązaniem od budownictwa tradycyjnego.

Baumat, jeden z liderów produkcji

W Polsce jednym z czołowych producentów konstrukcyjnych i architektonicznych elementów prefabrykowanych z betonu jest istniejąca na rynku od 1990 roku Baumat.

Zdobywając cenne doświadczenie firma przechodziła kolejne transformacje, aby dzięki nowoczesnemu podejściu do budownictwa, opartemu na prefabrykacji oraz wdrożeniu innowacyjnych technologii, zdobyć uznanie inwestorów oraz wiodących firm budowlanych w kraju i zagranicą.

Aktualnie 90 proc. produkcji firmy sprzedawana jest na rynek skandynawski, gdzie prefabrykacja stanowi pomiędzy 40 a 50 proc. technologii używanych w całym budownictwie. W Polsce to nadal zaledwie 5 proc.

Współpraca HRE Investments i Baumat Sp. z o.o.

W 2019 Baumatem zainteresowało się HRE Investments, które realizując długofalową strategię rozwoju firmy nabyło pakiet większościowy udziałów Baumat Sp. z o.o.

Inwestycja w budownictwo oparte na prefabrykatach to krok HRE Investments w stronę innowacyjnych rozwiązań, gwarantujących maksymalne skrócenie czasu realizacji kolejnych zadań na rynku nieruchomości, z zachowaniem najwyższych standardów jakości oraz wykorzystaniem wysokorozwiniętych technologii.

Szybka realizacja inwestycji to istotna zaleta prefabrykacji ‒ w budownictwie tradycyjnym nie da się przyspieszyć tego procesu, wszystkie elementy, od fundamentów po tynki muszą być zrealizowane na budowie z zachowaniem odpowiednich okresów na wiązanie, zastyganie, schnięcie.

W prefabrykacji wszystkie elementy produkuje się w zakładzie, by potem na placu budowy precyzyjnie połączyć je w całość. Uciążliwość i długotrwałość tak prowadzonych prac budowlanych są znacznie mniejsze, co korzystnie wpływa na skutki społeczne inwestycji, np. obiektów użytkowych lub mieszkalnych realizowanych w zwartej tkance miasta. Prace są ciche i dużo krótsze.

Prefabrykacja to szansa dla całego budownictwa w Polsce, szczególnie tego, które jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku mieszkaniowego, któremu nadal daleko do nasycenia. Deweloperzy już wiedzą, że szybsza realizacja inwestycji oznacza szybszą sprzedaż, a tym samym spłaty kredytów i redukcję odsetek.

Źródło: HRE Investments
Udostępnij artykuł: