Premier: deficyt budżetu państwa w całym 2020 roku wyniósł ok. 84 mld zł

Gospodarka

Deficyt budżetu państwa w 2020 r. wyniósł ok. 84 mld zł - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Mateusz Morawiecki
Fot. Krystian Maj/KPRM

Deficyt budżetu państwa w 2020 r. wyniósł ok. 84 mld zł - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Deficyt budżetowy za cały zeszły rok będzie o ok. 25 mld zł niższy niż zaplanowany w znowelizowanej ustawie budżetowej.

- powiedział premier w zapowiedzi wywiadu dla telewizji w Polsce.

Czytaj także: Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu wyniósł 13,2 mld zł po grudniu 2020 r. >>>

Według opublikowanych w styczniu finalnych danych Ministerstwa Finansów, w budżecie państwa na koniec listopada 2020 r. odnotowano 13,2 mld zł deficytu.

"Nie tylko recesji, pandemii nie będziemy mieć, ale będzie to silne odbicie gospodarcze - myślę, że co najmniej w okolicach 4%" - powiedział także premier w wywiadzie dla Telewizji wPolsce.pl.

Nowelizacja ustawy budżetowej

W znowelizowanej ustawie budżetowej założono, że deficyt budżetu w 2020 r. wyniesie 109,3 mld zł.

Czytaj także: Budżet na 2021 rok: prezydent podpisał ustawę, deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł >>>

Morawiecki wskazał też, że celem "Nowego Polskiego Ładu" będzie m.in. przygotowanie polskiej gospodarki do działania po pandemii.

"Przedsiębiorcy będą czekać kilka kwartałów z decyzjami inwestycyjnymi. W to miejsce chciałbym, żeby weszło państwo, żeby weszły samorządy, żeby weszły środki budżetu państwa polskiego, środki europejskie - jak najszybciej" - powiedział premier.

Na początku tego tygodnia wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiadał, że założenia projektu "Nowego Polskiego Ładu" powinny zostać zaprezentowane na przełomie lutego/ marca.

Czytaj także: Rząd zapowiada „Nowy Polski Ład”, założenia na przełomie lutego i marca >>>

Jak podała kilka dni temu "Rzeczpospolita", powołując się na rozmowy z politykami Prawa i Sprawiedliwości (PiS), "plan ten dotyka kluczowych kwestii, które ujawnił rok walki z pandemią", a także sfer takich jak edukacja, cyfryzacja, służba zdrowia, infrastruktura czy rozwój, planowanie przestrzenne, mieszkalnictwo.

Premier: w 2021 r. wzrost PKB Polski co najmniej na poziomie 4 proc.

PKB Polski wzrośnie w 2021 r. co najmniej o 4 proc. - powiedział także premier Mateusz Morawiecki podczas środowego wywiadu udzielonego w telewizji wPolsce.pl.

"Już w IV kw. tego roku mamy szanse przebić okres gospodarczy sprzed pandemii. (...) Nie tylko nie będziemy mieć recesji (w tym roku - przyp. red.), ale będzie to silne odbicie gospodarcze, myślę, że co najmniej w okolicach 4 proc." - powiedział premier.

"Jest szansa na to, żeby przy wsparciu środków z Nowego Ładu i z Krajowego Programu Odbudowy (...) ten wzrost w najbliższych kilku latach będzie bardzo, bardzo korzystny" - dodał.

W założeniach do ustawy budżetowej na 2021 r. zapisano wzrost PKB na poziomie 4 proc. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: