Premier Morawiecki: z wakacji kredytowych skorzystało ponad 500 tys. kredytobiorców w dwa dni

Gospodarka / Kredyty / Nieruchomości

Z wakacji kredytowych skorzystało w ciągu dwóch pierwszych dni ponad 500 tys. kredytobiorców, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych jest ok. 2 mln kredytobiorców, podkreślił.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Jacek Turczyk

Z wakacji kredytowych skorzystało w ciągu dwóch pierwszych dni ponad 500 tys. kredytobiorców, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych jest ok. 2 mln kredytobiorców, podkreślił.

"W czasie, kiedy inflacja jest wysoka i z związku z tym wysokie jest oprocentowanie kredytów, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych w każdym z lat 2022 i 2023. To bardzo ważne rozwiązanie, z którego już w ciągu pierwszych dwóch dni skorzystało ponad 500 tys. rodzin, ponad 500 tys. kredytobiorców" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że wakacje kredytowe są "realizowane w ciężar bardzo wysokich zysków banków".

"Chcę uspokoić wszystkich państwa, także ekonomistów. […] Otóż polski sektor bankowy jest bardzo silnie dokapitalizowany, jest płynny, ma bardzo solidne fundamenty, rentowności i nie ma zagrożenia dla tego sektora. Jestem o tym przekonany" - podsumował premier.

Główne założenia ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadza wakacje kredytowe - możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy: w 2022 i 2023 r. Kredytobiorcy mogą z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe mają dotyczyć  zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla jednego kredytu wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych.

Jak podano w ocenie skutków regulacji (OSR), wartość wsparcia oceniana jest na ok. 4 mld zł. Z analiz Narodowego Banku Polskiego wynika, że koszt wakacji kredytowych może sięgać ok. 20 mld zł. Według szacunków Związku Banków Polskich, przy założeniu, że z tego rozwiązania skorzysta 80% uprawnionych, łączny koszt dla banków osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023.

Rząd przedstawi założenia rozszerzenia wsparcia dla różnych źródeł ciepła

Do czwartku rząd przedstawi założenia rozszerzenia wsparcia dla osób ogrzewających gospodarstwo domowe innym paliwem niż węgiel - powiedział także na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Ciepło dla osób, które ogrzewają różnymi surowcami swoje mieszkania, to przedmiot dyskusji Rady Ministrów, zarówno dzisiaj jak i wcześniej na temat rozmawialiśmy. Na moje polecenie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje założenia do ustawy, która objęłaby różnymi mechanizmami różne źródła ciepła" - powiedział premier.

Dodał, że do czwartku ustawa zostanie zaprezentowana.

Dodatek węglowy

W lipcu Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla. Na wypłatę jednorazowego dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł.

Czytaj także: Zmiany w prawie bankowym „wrzucone” do projektu o dodatku węglowym; ZBP oburzony trybem procedowania nad ustawą >>>

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: