Premier odwołał kryzys – a co w Zachodniopomorskiem?

Finanse i gospodarka

"Podczas ostatniego Forum Ekonomicznego w Krynicy Premier Tusk z nieukrywaną dumą ogłosił koniec kryzysu... Ech!!! Gdyby tak kryzysy i czas ich trwania zależał od decyzji premierów!" - pisze na łamach portalu ZegarBiznesu.pl prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Czy dobra koniunktura i „koniec kryzysu” dadzą o sobie znać w województwie zachodniopomorskim? O tym już wkrótce. W październiku zraportujemy wyniki pomiaru Zachodniopomorskiego Zegara Koniunktury za III kwartał 2013. Czy wyniki Zegara zaskoczą tak pozytywnie jak wyniki PMI w Polsce? Trzeba przypomnieć, że oczekiwania przedsiębiorstw naszego regionu z ostatniego kwartału nie nastrajały optymistycznie – kontynuuje w komentarzu prof. Zelek.

Na portalu ZegarBiznesu.pl, obok Zachodniopomorskiego Zegara Koniunktury i raportów jego wskazań, rozwija się także lokalna publicystyka gospodarcza. W dziale „Region okiem eksperta” zaproszeni autorzy: naukowcy, praktycy biznesu oraz publicyści, komentują w swoich felietonach bieżącą sytuację w regionie i najważniejszych sektorach gospodarki, także w perspektywie bieżących wydarzeń ekonomicznych w kraju.

W temacie rynku pracy, Joanna Skurka, HR Manager z firmy Ferrosan MD/Sonion PL zastanawia się nad kondycją przedsiębiorstw w kontekście zatrudnienia i planowania nowych budżetów w końcówce roku – W ogólnopolskich raportach płacowych Pomorze Zachodnie jest reprezentowanie co najmniej blado, aby nie rzec wręcz miernie. W badaniu z 2012 r. znanej firmy Sedlak&Sedlak z Zachodniopomorskiego udział wzięło jedynie 12 podmiotów na 321. Czyżby przedsiębiorców zainteresowanych poziomem płac na lokalnym rynku pracy i mogących zainwestować w raport jest u nas w regionie tak mało? – pyta Joanna Skurka.

Publicysta Rafał Jesswein w komentarzu „Mission: Impossible” ocenia przygotowania do inwestycji na ponad 330 mln zł, gdzie dla pozyskania dużego inwestora udało się spełnić warunki zarówno wsparcia instytucji rządowych i samorządowych, współpracy polityków szczebla lokalnego i krajowego, a także uruchomić mechanizmy wsparcia ekonomicznego. – Wielcy inwestorzy są dziś jak piękne, atrakcyjne i posażne panny na wydaniu. Panny na dodatek mądre, bo zdające sobie sprawę ze swoich „przewag konkurencyjnych” i wybierające kandydatów na męża rozważnie i bez pośpiechu. Można się na to zżymać, ale trzeba to przyjąć do wiadomości. I wyciągnąć z tego wnioski. Pod warunkiem, oczywiście, że chce się stanąć na ślubnym kobiercu. Wygląda na to, że jednak będziemy mieli w Szczecinie piękny ślub – podsumowuje red. Jesswein.

Źródło: ZegarBiznesu.pl

Udostępnij artykuł: