Premier przedstawił zmiany dla emerytów oraz w Programie Budowy Dróg Krajowych

Gospodarka / Mój plan emerytalny

Dyskutowaliśmy na Radzie Ministrów nad tematem wyjścia z kryzysu po koronawirusie. Wiemy, w jaki sposób odpowiedzieć na ten kryzys. Chcemy, żeby jak najszybciej wróciła normalność. Szansa na to wiedzie przez tysiące inwestycji według Planu Dudy, mówił we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego nt. podwyżki emerytur i Programu Budowy Dróg Krajowych
Konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego nt. podwyżki emerytur i Programu Budowy Dróg Krajowych Fot. Krystian Maj/KPRM

Dyskutowaliśmy na Radzie Ministrów nad tematem wyjścia z kryzysu po koronawirusie. Wiemy, w jaki sposób odpowiedzieć na ten kryzys. Chcemy, żeby jak najszybciej wróciła normalność. Szansa na to wiedzie przez tysiące inwestycji według Planu Dudy, mówił we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier @MorawieckiM w #KPRM: #PlanDudy zakłada wzrost wydatków na infrastrukturę drogową, m.in. inwestycje na trasie #S6 oraz droga ekspresowa #S10 łącząca Toruń z Bydgoszczą

Plan Dudy zakłada wzrost wydatków na infrastrukturę drogową. To przede wszystkim inwestycje na trasie S6 oraz ważna droga ekspresowa S10 łącząca Toruń z Bydgoszczą, a także szereg innych dróg w całej Polsce, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zwiększenie wydatków w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych o ponad 21 mld zł

We wtorek rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu wydatków w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) o ponad 21 mld zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"[Inwestycje] to obrona miejsc pracy. Te nasze plany inwestycyjne to [też] plany na szybkie wyjście z kryzysu koronawirusowego" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że inwestycje to "setki tysięcy" dodatkowych miejsc pracy pośrednio i bezpośrednio z nimi powiązanych.

Dodatkowe środki w ramach PBDK zostaną skierowane na budowę dróg: S1 (odcinek Przybędza - Milówka), S3 (Troszyn - Świnoujście), S5 (odcinek Sobótka - Bolków), S6 (Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej oraz odcinki Lębork - Bożepole Wielkie, Koszalin - Słupsk, Słupsk - Lębork), S7 (odcinek Płońsk - Czosnów), S10 (Toruń - Bydgoszcz), S19 (Białystok - Lubartów: odcinek Choroszcz - Ploski - Chlebczyn; Lublin - Lubartów i Rzeszów - Barwinek: odcinek Babica - Barwinek), S52 (Północna Obwodnica Krakowa), DK 62 (Obwodnica Łochowa), S74 (Przełom/Mniów - Kielce) i DK 75 (Brzesko - Nowy Sącz).

Nasze plany inwestycyjne to plany na szybkie wyjście z kryzysu i są potwierdzane przez wiele renomowanych instytucji. To dobry plan, który spowoduje, że wrócimy do normalności, która musi być budowana w porozumieniu a nie w przepychankach, dodał premier.

Zmiany dla emerytów urodzonych w 1953 r.

Premier na konferencji prasowej mówił też o korzystnych zmianach dla emerytów urodzonych w 1953 r.

O szczegółach poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wprowadzający podwyżki i wyrównania dla emerytów urodzonych w 1953 roku, którzy stracili na wprowadzeniu w 2013 roku nowych zasad obliczania emerytury.

"Część z nich otrzyma średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł, a część wyrównanie – średnio o ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł. Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób" - czytamy w komunikacie.

Projekt nowelizacji realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r.

Na zmianie przepisów mają skorzystać osoby urodzone w 1953 r., którzy spełniają następujące warunki:

- pobierają lub pobierali wcześniejsze emerytury;

- otrzymali prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 r.;

- kiedykolwiek wystąpili o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta została ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Liczba osób, które skorzystają na zmianie wynosi 62,6 tys.

Szacunkowo otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 202 zł oraz wyrównanie (tj. różnicę między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana) – średnio o 12 786 zł.

- pobierają wcześniejsze emerytury według starych zasad przyznanych przed 2013 r. i które do wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie wystąpiły o emeryturą powszechną, a wystąpią o nią w lipcu 2020 r.

Liczba osób, które skorzystają na zmianie wynosi 11,2 tys.

Szacunkowo otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 1 487 zł. 

W 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.  Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Zgodnie z założeniami planowanej nowelizacji, wszyscy ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. i pobierający wcześniejszą emeryturę będą mogli wystąpić o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem orzeczenia Trybunału (czyli przed 6 marca 2019 r.) występowali już do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy, podano.

Zmiany mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Udostępnij artykuł: