Premier: rząd złożył zamówienia na 45 mln szczepionek przeciw COVID-19, koszt od 5 do 10 mld zł
Gospodarka
Rząd złożył zamówienia na 45 mln szczepionek przeciw Covid-19 - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Rząd złożył zamówienia na 45 mln szczepionek przeciw Covid-19 - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Johnson&Johnson i jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów.
"Czekamy tylko na odpowiedni sygnał ze strony KE" - powiedział premier.
Czytaj także: Szczepionka na COVID-19 firmy Pfizer dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii >>>
Proces szczepień będzie przebiegał w czterech krokach:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 2, 2020
💻 rejestracja online
👩⚕️ zgłoszenie do punktu szczepień
🔎 szczepienie i obserwacja
🔄 powtórzenie procesu (bez rejestracji) pic.twitter.com/FSJWZVJL88
Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały wcześniej, że wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw SARS-CoV-2. EMA podała, że planuje podjąć decyzję o zatwierdzeniu szczepionki, opracowywanej przez te firmy, do 29 grudnia, a do 12 stycznia ma wydać decyzję w sprawie preparatu, opracowanego przez amerykańską korporację Moderna.
Obecnie trwa opracowywanie logistyki szczepień
"Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe, przynajmniej w większości, choć już wiemy o takich, które mogą być jednodawkowe, mogą wchodzić później, a nie ma na co czekać" - dodał premier.
Przed szczepieniem niezbędna będzie rejestracja online przez internet, będzie też możliwość zgłoszenia metodami tradycyjnymi, następnie pacjenci będą zgłaszać się do punktu szczepień, gdzie zostaną zaszczepieni po raz pierwszy i po 21 dniach - po raz drugi.
W pierwszej kolejności dla wszystkich służb medycznych, wszyscy mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, także służby mundurowe, udzielające się przy walce z COVID-19 i wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego (co do zasady, 65 lat). Według szacunków, chodzi o 6-7 mln osób.
Jak zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk, rząd chciałby, aby te grupy w ciągu 2-3 miesięcy po otrzymaniu szczepionki zostały "w pełni wyszczepione".
Szczepienia mają odbywać się w POZ, w miejscach opieki medycznej, w punktach mobilnych, a także w szpitalach rezerwowych.
Szczepienia przeciwko COVID-19 będą realizowane w:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 2, 2020
✅ placówkach POZ
✅ innych stacjonarnych placówkach medycznych
✅ mobilnych zespołach szczepiących
✅ centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych pic.twitter.com/hD3108aTD8
Koszt zakupu szczepionek
Koszt zakupu szczepionek na Covid-19 to od 5 do 10 mld - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Koszt zakupu to od 5 do 10 mld zł, w zależności od ceny i od tego, ile jeszcze szczepionek dodatkowo kupimy.
Zdaniem ministra Adama Niedzielskiego, sukcesem byłoby zaszczepienie 50-60% populacji.
"Oczywiście, cele, jakie sobie stawiamy są bardziej ambitne, tutaj pan premier stawia nam cel, byśmy powyżej 70-80% zaszczepili i do tego będziemy dążyć" - powiedział Niedzielski.
Jednocześnie poinformował, że posiedzenie komisji Europejskiej Agencji Leków, zajmującej się dopuszczeniem do obrotu szczepionki Pfizer Pfizer BioNTech zaplanowane jest na 29 grudnia 2020 r., a w przypadku szczepionki Moderny - na 11 stycznia 2021 r.
Poinformowano także, że od piątku rozpocznie się nabór na zespoły szczepieniowe; rozpoczyna się proces budowania sieci, która przyjmie pacjentów do szczepień. Najpóźniej w piątek Narodowy Fundusz Zdrowia ma ogłosić kryteria naboru.
W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 2, 2020
🔵 pracownicy służby zdrowia
🔵 mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL
🔵 osoby w wieku 60+
🔵 służby pracujące przy COVID-19 pic.twitter.com/iB0edBgpgw
Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 1 013 747 osób. Łącznie zmarło 18 208 osób.