Premier zapowiada program zakupu i wydobycia węgla, by ceny były jak przed embargiem

ESG / Gospodarka

Wprowadzimy program zakupu węgla i wydobycia węgla w polskich kopalniach, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Jacek Turczyk

Wprowadzimy program zakupu węgla i wydobycia węgla w polskich kopalniach, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rząd planuje wprowadzić program zakupu i wydobycia węgla w polskich kopalniach, który ma doprowadzić do tego, by przy rozpoczęciu zakupów na sezon grzewczy ceny węgla sięgały poziom sprzed nałożenia embarga na rosyjski węgiel, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Embargo na rosyjski węgiel

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, zakładająca wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel weszła w życie 15 kwietnia br.

Wprowadzimy program zakupu węgla i wydobycia węgla w polskich kopalniach.

"Bo owszem, Polska jest w awangardzie organizacji procesu sankcji na Rosję - po to, żeby skutecznie walczyć o suwerenność Ukrainy. To jest potrzebne. Ale to - zdajemy sobie z tego sprawę - dotyczy bardzo mocno polskich rodzin i dlatego [...] chcemy w momencie, jak rozpoczną się zakupy na sezon grzewczy jesienno-zimowy, aby cena była taka, jak była przed gwałtowną zwyżką węgla, związaną z nałożonym embargo na Rosję" - powiedział Morawiecki w Sejmie.

Czytaj także: Rząd będzie pomagać w zakupie węgla osobom, których nie będzie stać na ogrzanie domów?

"I zrobimy to. I pracujemy dzisiaj nie tylko nad zakupami, ale nad mechanizmami dystrybucji po to, by ominąć łańcuszek pośredników, po to, żeby nie zarabiali na tym pośrednicy, ale aby Polacy mieli jak najtańszy węgiel" - dodał.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: