Premier: zastanawiamy się nad większym limitem przychodów w estońskim CIT

Firma

Rząd zastanawia się nad poszerzeniem kręgu uprawnionych do małego CIT-u i zwiększeniem limitu przychodów, uprawniających do tej ulgi z obecnych 50 mln zł do wyższej kwoty, potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
Fot. Krystian Maj/KPRM

Rząd zastanawia się nad poszerzeniem kręgu uprawnionych do małego CIT-u i zwiększeniem limitu przychodów, uprawniających do tej ulgi z obecnych 50 mln zł do wyższej kwoty, potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Premier @MorawieckiM: rząd zastanawia się nad poszerzeniem kręgu uprawnionych do małego #CIT i zwiększeniem limitu przychodów, uprawniających do tej ulgi z obecnych 50 mln zł do wyższej kwoty #podatki #EstońskiCIT

"Estoński CIT ma szansę być rewolucją dla małych i średnich przedsiębiorców i […] zastanawiamy się nad podniesieniem tego ogłoszonego progu z 50 mln zł na wyższą kwotę" - powiedział Morawiecki podczas otwarcia ImpactCEE w Warszawie.

"O tym wkrótce będziemy mówić" - dodał.

Czytaj także: Estoński CIT: branża finansowa apeluje do Ministerstwa Finansów o zmianę niekorzystnych zapisów w projekcie ustawy >>>

Wskazał też na konieczność współpracy w tworzeniu "ekosystemu wsparcia dla innowatorów".

Estoński CIT adresowany jest do spółek kapitałowych osiągających przychody do 50 mln zł

Estoński CIT adresowany jest do spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych) osiągających przychody do 50 mln zł i zatrudniających co najmniej trzech pracowników, które zdecydują się reinwestować zysk w rozwój firmy. Ma wejść w życie - według założeń Ministerstwa Finansów - od 1 stycznia 2021 r.

Czytaj także: Estoński CIT obejmie też duże firmy?

Z estońskiego CIT będzie można skorzystać w dwóch wariantach. Pierwsza to "pełny" model opodatkowania wyłącznie dystrybuowanych przez spółkę dochodów. W ramach drugiej ścieżki podatnik będzie mógł zaliczać odpisy na specjalny fundusz (rachunek inwestycyjny do kosztów uzyskania przychodów).

Podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużyć go na kolejne 4-letnie okresy

Zgodnie z założeniami, podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużyć go na kolejne 4-letnie okresy. Przedłużenie jest możliwe, jeśli w ostatnim, czwartym roku korzystania z rozwiązania, przedsiębiorca wciąż spełnia kryteria. Przekroczenie przez przedsiębiorcę progu 50 mln zł w trakcie 4-letniego okresu nie będzie go wyklucza go z systemu estońskiego.

Czytaj także: „Estoński” CIT tylko z nazwy? Wiele ograniczeń w korzystaniu z nowego modelu opodatkowania >>>

W ocenie MF, z tego rozwiązania może skorzystać 200 tys. firm. Roczny koszt dla budżetu państwa szacowany jest na 5 mld zł.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: