Porozumienie ws. Turowa: Czechy otrzymają 45 mln euro rekompensat i wycofają skargę z TSUE

ESG / Gospodarka

Polska i Czechy podpisały umowę o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów - poinformowali premierzy obu krajów na wspólnej konferencji prasowej. Porozumienie przewiduje m.in. że strona czeska otrzyma 45 mln euro rekompensat. Czechy mają wycofać skargę z TSUE.

Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala
Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala Fot. PAP Biznes/CTK

Polska i Czechy podpisały umowę o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów - poinformowali premierzy obu krajów na wspólnej konferencji prasowej. Porozumienie przewiduje m.in. że strona czeska otrzyma 45 mln euro rekompensat. Czechy mają wycofać skargę z TSUE.

"Podpisaliśmy umowę w sprawie kopalni odkrywkowej w Turowie. To sukces. Udało się usunąć przeszkodę w stosunkach między naszymi krajami” – powiedział na konferencji premier Czech Petr Fiala.

Jak poinformował, porozumienie przewiduje dokończenie budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego, monitoring środowiskowy oraz fundusz na projekty lokalne.

Czytaj także: Rzecznik generalny TSUE: przedłużając koncesję kopalni Turów, Polska naruszyła prawo UE >>>

Strona czeska ma otrzymać 45 mln euro rekompensat

"35 mln euro to będzie transfer między dwoma krajami, a 10 mln euro przekaże fundacja PGE krajowi libereckiemu" - powiedział premier Czech.

Umowa zakłada, że Czechy wycofają skargę z TSUE.

Premier Mateusz Morawiecki liczy, że stanie się to jeszcze w czwartek.

"Mam nadzieję, że dziś Republika Czeska wycofa skargę z TSUE i ten problem przestanie istnieć" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że polski rząd rozważa różne kroki prawne dotyczące naliczonych już kar.

"Uważamy, że zostaliśmy potraktowani w niesprawiedliwy sposób" - powiedział premier.

Polska będzie się odwoływać od kar nałożonych ws. Turowa

Polska będzie się odwoływać od kar, które zostały nałożone na nasz kraj m.in. w związku z niezaprzestaniem wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów - wynika z czwartkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

"Unia Europejska, Komisja Europejska, a w tym konkretnym wypadku jedna pani sędzia, bez możliwości procesu odwoławczego, bez możliwości apelacji od tego bardzo niewłaściwego wyroku, podjęła decyzję o wysokich karach. Uważam że - niezależnie od tego, jakie są zapisy w regulaminie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - my z całą pewnością będziemy odwoływać się od tego i apelować nie tylko do zdrowego rozsądku" - powiedział szef rządu.

Czytaj także: Premier Czech: sprawa kopalni Turów wymaga dalszych negocjacji; będzie wycofanie skargi z TSUE?

Dodał, że w tej sprawie będzie rozmawiał z premierami państw europejskich.

Morawiecki poinformował, że zgodnie z obietnicą premiera Czech w czwartek, bądź najpóźniej w piątek, skarga złożona przez Republikę Czeską zostanie wycofana.

"A więc wszelkie kary stają się bezprzedmiotowe. Czyli od dzisiaj, bądź od jutra w ogóle ten problem nie istnieje" - powiedział premier.

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące Turowa trwały od czerwca 2021 r.

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że nie zamierza płacić kary. Opinia rzecznika generalnego Trybunału w sprawie polsko-czeskiego sporu dotyczącego Turowa ma zostać ogłoszona w czwartek, 3 lutego.

Czeski premier Petr Fiala deklarował wcześniej, że zawarcie porozumienia z Polską będzie skutkować wycofaniem przez jego kraj skargi z TSUE.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: