Prestiżowa nagroda dla polimerowego banknotu z Józefem Piłsudskim

Bankowość

Banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, upamiętniający setna rocznicę utworzenia Legionów Polskich, otrzymał prestiżowe wyróżnienie "Banknote of the Year Award".

Banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, upamiętniający setna rocznicę utworzenia Legionów Polskich, otrzymał prestiżowe wyróżnienie "Banknote of the Year Award".

Banknot zaprojektował Andrzej Heidrich na podstawie swojego wcześniejszego projektu - banknotu o nominale 5 000 000 zł, przygotowanego w pierwszej połowie lat 90. Z powodu denominacji, która zaczęła się 1 stycznia 1995 r., banknot ten nie został jednak wprowadzony do obiegu.

Wyróżnienie zostało przyznane podczas konferencji High Secutity Printing, która odbywała się w Budapeszcie w dniach 23-25 marca. Nagrodę, w imieniu NBP, odebrał Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP (DES NBP).

- Banknot z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego to wyjątkowe połączenie pięknego, klasycznego projektu i najnowocześniejszej technologii. To właśnie ono zostało docenione i nagrodzone - mówi Barbara Jaroszek, wicedyrektor DES odpowiedzialna za wartości kolekcjonerskie NBP.

Uznanie uczestników konferencji wzbudziło pionierskie zastosowanie w banknocie obiegowym trzech nowoczesnych zabezpieczeń - Latitude, Aurora i Metalix. Pierwsza z tych technik została użyta w wizerunku Belwederu - to hologram na przedniej stronie banknotu. W drugiej technice wykonano listki oraz oznaczenie nominału znajdujące się na przedniej i tylnej stronie banknotu. Trzecie zabezpieczenie wykorzystano w motywie wstążki, zdobiącej obie strony banknotu.

W banknocie upamiętniającym 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich po raz pierwszy zastosowano podłoże polimerowe. Wcześniej wszystkie polskie banknoty powstawały na podłożu papierowym. Zmiana ta spowodowała konieczność modyfikacji niektórych zabezpieczeń. Na podłożu polimerowym nie stosuje się na przykład znaku wodnego - tłumaczy Jerzy Dziemidowicz z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), która wyprodukowała nagrodzony banknot. Każdy użytkownik tego banknotu na pewno zwróci od razu uwagę na piękny, zintegrowany z podłożem hologram z wizerunkiem Belwederu. To zupełnie nowa, opatentowana technologia, którą zastosowaliśmy jako pierwsi na świecie.

Banknot "100. rocznica utworzenia Legionów Polskich" jest szóstym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Na jego przedniej stronie znajduje się wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej - orzełka legionowego i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari (z gwiazdą) nadanego Marszałkowi.

150330.banknot.pilsudsk.01.400x150330.banknot.pilsudsk.02.400x

150330.banknot.pilsudsk.03.400x

Źródło: Narodowy Bank Polski

Udostępnij artykuł: