Prezentacja: Banki spółdzielcze powinny wspólnie sprzedawać portfele windykacyjne

NBS 2015/05

Banki spółdzielcze stanowią atrakcyjny rynek zarówno dla polskich firm windykacyjnych, jak i dla inwestorów zagranicznych. W Spółdzielczej Grupie Bankowej są zarejestrowane 204 banki, natomiast Bank Polskiej Spółdzielczości zrzesza 359 tych instytucji. Łącznie dysponują one sporym kawałkiem tortu windykacyjnego.

Branża windykacyjna widzi duży potencjał we współpracy z bankami spółdzielczymi. Pojawia się jednak zasadnicza przeszkoda, która uniemożliwia szybki rozwój tej współpracy. Kłopot polega na tym, że banki spółdzielcze wystawiają na sprzedaż portfele wierzytelności o stosunkowo niskiej nominalnej wartości, od 10 do 20 mln zł, a w przypadku większych banków – o wartości do 30 mln zł. Taka skala zakupów jest zbyt mała dla dużych graczy na polskim rynku i dla inwestorów zagranicznych. Istnieje jednak rozwiązanie, które umożliwia zwiększenie wartości wystawianych portfeli – banki spółdzielcze powinny budować konsorcja sprzedażowe, które zwiększą skalę działania tego sektora w zakresie windykacji.

Konsorcjum może składać się z kilku uczestników, np. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: