Prezentacja: IT bezpieczne jak w banku

NBS 2013/05

Z jakimi zagrożeniami muszą radzić sobie działy IT banków? W jaki sposób przestępcy próbują uzyskać dostęp do ich systemów? Czy małe banki spółdzielcze mają bezpieczne IT? Co robią by zapewnić bezpieczeństwo pieniędzy i danych o klientach?

Z jakimi zagrożeniami muszą radzić sobie działy IT banków? W jaki sposób przestępcy próbują uzyskać dostęp do ich systemów? Czy małe banki spółdzielcze mają bezpieczne IT? Co robią by zapewnić bezpieczeństwo pieniędzy i danych o klientach?

Na temat polityk bezpieczeństwa stosowanych w bankach rozmawiamy z Krzysztofem Białkiem, kierownikiem Działu Obsługi Incydentów Bezpieczeństwa Orange Polska.

Duże banki stać na zaawansowane rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo. A jak jest z niewielkimi bankami spółdzielczymi? Czy ktoś dba o to, by ich systemy IT były bezpieczne?

– Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, dotycząca bezpieczeństwa IT w bankowości, postuluje stosowanie złożonych systemów zabezpieczeń. Tego rodzaju systemy są już stosowane w dużych bankach, jednak mniejsze jednostki – w tym spółdzielcze – mają w tym względzie pewne zaległości, które trzeba jak najszybciej nadrobić.

Z czego wynikają te zaległości?

– KNF publikuje rekomendacje, w niektórych przypadkach pozostawiając wybór ich zastosowania przez banki, jednak w przypadku kontroli zaznaczane jest czy bank stosuje się do rekomendacji. Coraz więcej organizacji i instytucji bankowych dostrzega już nie tylko konieczność stosowania się do rekomendacji KNF, ale także korzyści wynikające z lepszego zabezpieczenia swojej infrastruktury IT. Niestety nadal niektóre instytucje (dotyczy to nie tylko małych banków) nie zabezpieczają swoich systemów informatycznych w sposób wystarczający, zgodny z ogólnie stosowanymi dobrymi praktykami. Często nie mają świadomości istniejących zagrożeń, a z uwagi na brak monitoringu bezpieczeństwa nie są w stanie zauważyć nawet incydentów, któ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: