Prezentacja: Lekarstwo na DDoS

BANK 2013/05

Ataki rozproszonej odmowy dostępu (Distributed Denial of Service, DDoS) stały się ostatnio gorącym tematem. Zapewne dlatego, że to jeden z niewielu typów cyberataków, gdzie od razu widać efekt, bowiem strona po prostu przestaje działać. Ch oć działanie DDoS prowadzi do ograniczenia dostępu lub nawet całkowitego wyłączenia serwis u, nierzadko jest tylko przykrywką odciągającą specjalistów ds. bezpieczeństwa od fakty cznego celu, którym może być np. wyczyszczenie bankowych kont bądź kradzież poufnych dan ych.

Tomasz Matuła
dyrektor infrastruktury IT i bezpieczeństwa teleinformatycznego Orange Polska

Koszty ataku DDoS na czarnym rynku spadły do poziomu, przy którym nawet zwykły, statystyczny internauta może spowodować niedostępność dowolnego serwisu. Wykupienie botnetu do ataku DDoS przez jeden dzień to koszt 30-70 USD, tygodniowy atak to niewiele ponad 100 USD, zaś za 1000 USD można wyłączyć z sieci witrynę nawet na miesiąc! Skutki tego typu ataków mogą wywołać trudne do oszacowania koszty finansowe i wizerunkowe, czego ostatnio doświadczyły niektóre liczące się w polskim internecie firmy, o czym donosiły również media.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: