Prezentacja: Natychmiastowe przelewy – rewolucja na rynku e-płatności

NBS 2012/09

Od czerwca 2012 r. klienci polskich banków mogą realizować przelewy natychmiastowe bez pośredników. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu na rynek pierwszego profesjonalnego systemu rozliczeń płatności natychmiastowych Express ELIXIR, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

To pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy autorski system KIR S.A. powtórzy sukces brytyjskiego Faster Payments? Wiele wskazuje na to, że tak. Już czwarty bank wdraża system płatności natychmiastowych, a w najbliższej przyszłości zamierza to zrobić 7 kolejnych. Trwają także rozmowy z pozostałymi bankami.

Pierwszy w Polsce system bezpośrednich, natychmiastowych przelewów wystartował w czerwcu 2012 r. Choć jego nazwa wskazuje na związki z istniejącym od 1994 r. systemem ELIXIR ®, jest to całkowicie nowy, stworzony od podstaw system rozliczeniowy, działający niezależnie od sesyjnego systemu ELIXIR®. Express ELIXIR jest nowatorski nie tylko na skalę regionu, ale całej Europy. Podobny system został do tej pory uruchomiony jedynie w Wielkiej Brytanii pod nazwą Faster Payments.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: