Prezentacja raportu „Polak potrafi” w Bukareszcie

Polecamy

W czwartek, 23-go października w Sali Konferencyjnej Instytutu Europejskiego w Rumunii, w samym sercu Bukaresztu, odbyła się prezentacja raportu "Polak potrafi! - 25 lat przemian demokratycznych, 15 lat w NATO, 10 lat w UE".

W debacie, która towarzyszyła prezentacji wzięli udział: jeden z autorów raportu,były włoski wiceminister gospodarki i finansów, prof. Mario Baldassarri; Leonard Orban, były Komisarz ds. Wielojęzyczności; Magdalena Bogdziewicz, chargé d’affaires Ambasady RP w Bukareszcie; Ovidiu Nahoi, znany dziennikarz,szef Money Channel;  Liviu Muresan, prezes EURISC Foundation oraz Iulia Matei z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rumunii.

Dyskusję moderowała prof. Gabriela Dragan, Dyrektor Generalna Instytutu Europejskiego w Rumunii, który był partnerem wydarzenia.

Uczestnicy spotkania wypowiadali się w superlatywach o polskich doświadczeniach z ostatnich 25 lat. Prof. Baldassarri podkreślał, że Polska ma nadal stabilne perspektywy do dalszego rozwoju. Wyzwaniem będzie z pewnością poprawa i budowa infrastruktury, ale także rozwój kapitału ludzkiego.

Leonard Orban zwrócił uwagę na dobrze zorganizowaną administrację  oraz sprawnie działające instytucje publiczne.  Były komisarz europejski i były minister ds. europejskich podkreśłał, że w trakcie swojej pracy w UE tym, co budziło jego szacunek była poziom kompetencji i profesjonalizmu reprezentantów Polski. Tematem, który pojawiał się często w trakcie debaty było polsko-rumuńskie partnerstwo strategiczne oraz konieczność współdziałania w ramach UE.

W spotkaniu udział wzięło ponad 50 osób – przedstawicieli administracji rządowej, parlamentu, rumuńskich NGO, mediów, a także studentów stosunków międzynarodowych zainteresowanych Polską.

Po spotkaniach w Bukareszcie i Berlinie,  raport “Yes we could!” zaprezentowany zostanie w kolejnych europejskich stolicach: Rzymie, Tallinie, Londynie, Budapeszcie i Lizbonie.

Źródło: Instytut Europejski

 

Udostępnij artykuł: