Prezentacja – System Bankowy Rejestr: Złodzieje tożsamości

KF 2010.10-12 (październik - grudzień 2010)

Czają się wszędzie, skrupulatnie obserwują swoją ofiarę, aby już chwilę później wykorzystać choćby krótki moment nieuwagi i odebrać jej to, co ma najcenniejsze - tożsamość...

Czają się wszędzie, skrupulatnie obserwują swoją ofiarę, aby już chwilę później wykorzystać choćby krótki moment nieuwagi i odebrać jej to, co ma najcenniejsze - tożsamość...

Aleksandra Wierzejska
Centrum Prawa Bankowego i Informacji

Złodzieje tożsamości, bo o nich mowa, nie zawahają się przed niczym, aby stać się posiadaczami naszych dokumentów, a potem wykorzystać je m.in. do wzięcia kredytu w banku, wynajęcia mieszkania, czy też zakupu nowego sprzętu AGD. Czynią to z przeświadczeniem, że to nie oni będą obciążeni kosztami, tylko my – ich ofiary.

Związek Banków Polskich dostrzegł to niepokojące zjawisko i podjął z nim walkę – stworzył cenne narzędzie, wobec którego złodzieje tożsamości są bezsilni. Tą bronią jest System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, który chroni naszą tożsamość oraz eliminuje zastrzeżone dokumenty z obrotu gospodarczego.

Konsekwencje utraty dokumentu tożsamości

Zagubienie lub utrata dokumentu tożsamości może mieć dla właściciela przykre konsekwencje. Takiej sytuacji w żadnym przypadku nie należy lekceważyć, trzeba pamiętać, że zgłoszenie zdarzenia wyłącznie policji nie wystarczy, nie daje pewności, że ustrzeżemy się przed licznymi przestępstw polegających na wykorzystaniu cudzej tożsamości. Każdy, kto zgubił dokument lub komu został on skradziony, powinien – dla własnego bezpieczeństwa i ochrony mienia – jak najszybciej zgłosić to w banku, w Systemie DZ.

Statystyki pokazują, że w II kwartale 2010 r. oszuści – za pomocą fałszywych dokumentów – próbowali wyłudzić z banków kredyty na kwotę ponad 70 milionów zł. Dokonali około 2000 prób wyłudzeń, na szczęście nieskutecznych. Uniemożliwił im to bankowy System DZ.

Kradzione dokumenty wykorzystywane są przeważnie do wyłudzenia kredytu, dokonania zakupu telefonu, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat.

Wśród dokumentów, jakie należy zastrzegać, znajdują się dowód osobisty, paszport polski i zagraniczny, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka marynarska, karta pobytu oraz karty płatnicze.

Według statystyk policyjnych, dziennie dokonywanych jest blisko 100 przestępstw związanych z dokumentami tożsamości.

Opis jednej z wielu sytuacji, jaka wydarzyła się w marcu 2010 r. w Warszawie, znajduje się na stronie Komendy Głównej Policji:

„Policyjni wywiadowcy zatrzymali na Ursynowie 38-letniego kierowcę toyoty oraz jego 28-letniego pasażera. Obaj są doskonale znani policji. Mieli przy sobie sfałszowane dokumenty. Funkcjonariusze sprawdzają, czy mężczyźni nie próbowali wyłudzić m.in. kredytów bankowych.

Policjanci wywiadowcy obserwowali toyotę zaparkowaną przy al. Komisji Edukacji Narodowej. W środku auta znajdowało się dwóch mężczyzn. Po ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: