Prezentacja: SYSTEM ZORO: Ucz się na błędach cudzych, nie tylko swoich

BANK 2011/10

Ryzyko operacyjne to najbardziej nienamacalny rodzaj ryzyka w działalności każdego przedsiębiorcy, nie tylko podmiotów działających w sektorze finansowym. Każdy, kto mówi i pisze o nim, najwięcej miejsca poświęca stratom związanym z nim. Szczególnie wtedy, gdy na rynku mamy do czynienia z jakimiś spektakularnymi wydarzeniami pokazującymi, jak zmaterializowało się to hipotetyczne ryzyko w postaci konkretnych milionowych strat.

Alina Wieloch
Manager Wydziału ds. Zarządzania Ryzykiem Niefinansowym Departament Zarządzania Ryzykiem Operacyjnym ING Banku Śląskiego S.A.

Takie spektakularne wydarzenia, jak upadek Lehman Brothers czy obecne problemy banku Dexia przemawiają do naszej wyobraźni znacznie bardziej niż nawet najlepiej przygotowywane teoretyczne scenariusze. Do niedawna termin ryzyko operacyjne kojarzony było z przypadkiem bankructwa banku Barringsa w 1995 r., gdy makler Nick Leeson, poprzez prowadzenie nielegalnych transakcji doprowadził do straty 1,3 mld dolarów. Ten wstrząs dla świata finansów pokazał, że istnieją inne rodzaje ryzyka niż te dobrze opisane, choćby to eksplorowane i zarządzane ryzyko kredytowe i rynkowe. Wymusił przy tym poszerzenie analitycznej i poznawczej perspektywy speców z zakresu zarządzania ryzykiem.

Nowy rozdział

Rozpoczął ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: