Prezentacja: Troska o dokumenty tożsamości jako podstawa bezpiecznej bankowości

BANK 2015/11

Powszechnie w bankach możemy spotkać się z ostrzeżeniami dotyczącymi zasad korzystania z bankowości elektronicznej (m.in. nie zapisuj hasła, regularnie zmieniaj hasło dostępowe, nie przesyłaj bankowi kilku kolejnych kodów weryfikacyjnych, jeśli jesteś o to proszony w e-mailu, nie podawaj podczas logowania do bankowości elektronicznej danych osobowych), zasad dokonywania przelewów (np. niekorzystanie z funkcji kopiuj-wklej podczas przepisywania numeru rachunku bankowego).

Jędrzej Brand
dyrektor ds. Systemów Wymiany Informacji Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o.

Jan Ziomek
aplikant adwokacki, pracownik zespołu prawnego Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o.

Równocześnie środowisko bankowe od wielu lat prowadzi wśród konsumentów szereg intensywnych akcji informacyjnych na temat bezpieczeństwa danych osobowych zawartych w posiadanych przez nich dokumentach tożsamości. Zbliżone działania podejmuje też Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (informowanie o zakazie żądania przez usługodawców pozostawienia dokumentu tożsamości jako zabezpieczenia itp.). Ze względu na potencjalną możliwość powtórnego wykorzystania tych danych przez osoby nieuprawnione, warto zwrócić uwagę na istniejące rozwiązania ograniczające to zagrożenie.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: